Aktualności

mLegitymacja studencka na PW

Nasi studenci mogą zamawiać mobilne wersje legitymacji studenckich. Moduł jest dostępny w systemie USOSweb.

Projekt badawczy z dofinansowaniem w ramach TANGO

Zespół badawczy kierowany przez prof. Waldemara Kaszuwarę otrzymał, w ramach konkursu TANGO V Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, dofinansowanie projektu badawczego pt. „Opracowanie technologii otrzymywania kompozytów gradientowych o geometrii rurowej do transportu substancji agresywnych”.

25. Festiwal Nauki z WIM PW

Serdecznie zapraszamy na kolejną edycję Festiwalu Nauki, która na naszym wydziale odbędzie się 22 września w godz. 15:00-18:00.

Kolejny projekt badawczy z WIM otrzyma dofinansowanie NCBR

Miło nam poinformować, że projekt Zespołu Badawczego prof. dr. hab. inż. Wojciecha Święszkowskiego otrzyma dofinansowanie w ramach programu pn. V4-Japan Joint Research Program on Advanced Materials.

#materiałmiesiąca | Polowanie na „prawdziwy” grafen

Nie ma na Politechnice osoby, która nie słyszałaby o grafenie – jestem o tym głęboko przekonana. Jego odkrycie odbiło się w świecie szerokim echem i wywołało wielkie poruszenie nie tylko w branżowych czasopismach, ale również w mediach głównego nurtu.

Ruszył konkurs w ramach programu Mobility PW

Ruszył konkurs, w ramach którego doktoranci i pracownicy PW mogą się ubiegać o finansowane m.in. staży i wizyt studyjnych, wyjazdów związanych z prowadzeniem badań naukowych do rozprawy doktorskiej czy uczestnictwa w szkołach letnich i zimowych. Wnioski można przesyłać do 20 września 2021 r.

Program stypendialny Fundacji SILNIA

Fundacja SILNIA ogłasza nabór do programu stypendialnego na rok akademicki 2021/2022. Program skierowany jest do osób w trudnej sytuacji materialnej, które planują rozpoczęcie studiów lub już studiują poza miejscem swojego zamieszkania.

Konkurs na zespołowe granty dziekańskie i stypendia z subwencji dla młodych naukowców i uczestników studiów doktoranckich

studenci

Dziekan WIM ogłasza konkurs w ramach dotacji z subwencji na 2021 rok na sfinansowanie badań naukowych w formie stypendiów dla doktorantów oraz zespołowych grantów dziekańskich.

#materiałmiesiąca | Bez nich nie polecisz

Bez jakiego materiału nasze podróże wakacyjne nie wyglądałyby tak samo? Z czego zbudowane są silniki napędzające samoloty? Odpowiedź to: stopy niklu. Rozwój właśnie tej grupy materiałów był jednym z najważniejszych czynników warunkujących postęp w branży lotniczej.

Szkoła letnia „Green Campus - ENHANCE Summer School on Climate Change”

W dniach 15-28 września 2021 roku Politechnika Warszawska zorganizuje szkołę letnią „Green Campus - ENHANCE Summer School on Climate Change”. Wezmą w niej udział studenci reprezentujący wszystkie uczelnie ENHANCE.

Wyjazdy naszych naukowców

zdjęcie

Okres wakacyjny na Wydziale Inżynierii Materiałowej to nie tylko czas urlopów i wypoczynku. W miesiącach letnich nasi naukowcy prowadzą prace badawcze, a te wiążą się również z wyjazdami zagranicznymi.

Informacja dot. pracy Dziekanatu

Informujemy, że w dniach 26-30 lipca oraz 9-27 sierpnia 2021 roku Dziekanat będzie nieczynny.

Rekrutacja do Szkoły Doktorskiej nr 1 na rok akademicki 2021/2022

Do 15 sierpnia 2021 roku, do godziny 12:00 prowadzona jest rejestracja do Szkół Doktorskich.

Stypendia dla wybitnych młodych naukowców

laureatki stypendium

Miło nam poinformować, że nagrodę Ministra Edukacji i Nauki dla Wybitnych Młodych Naukowców w roku 2021 uzyskały mgr inż. Donata Kuczyńska-Zemła i dr inż. Justyna Zygmuntowicz.

Infineon | Summer School 2021

plakat wydarzenia

Wydarzenie skierowane do studentów i doktorantów europejskich uczelni, podczas którego można wysłuchać wykładów prowadzonych przez ekspertów akademickich jak i ekspertów z przemysłu.

Wyróżnienie na Międzynarodowych Targach Wynalazków i Innowacji INTARG®

INTARG

Na Międzynarodowych Targach Wynalazków i Innowacji INTARG® przyznano Srebrny Medal rozwiązaniu, nad którym pracował Zespół, w którego pracach uczestniczyła dr inż. Magdalena Jurczyk-Kowalska.

Kształcimy najlepiej w Polsce!

na kierunku Inżynieria Materiałowa

Oferta praktyk studenckich w Wojskowej Akademii Technicznej

Zespół Zastosowań Laserów w Zakładzie Techniki Laserowej w Instytucie Optoelektroniki zaprasza na praktyki studenckie.

Małopolski Festiwal Innowacji "Nowoczesne materiały kompozytowe"

plakat wydarzenia

We wtorek, 22 czerwca 2021 roku, w ramach Małopolskiego Festiwalu Innowacji odbyło się spotkanie online pt: "Nowoczesne materiały kompozytowe", podczas którego prelekcję wygłosiła profesor Anna Boczkowska, Prodziekan ds. ogólnych i nauki naszego wydziału.

Dostęp testowy do bazy Total Materia

zdjęcie do artykułu

Biblioteka Główna PW otrzymała dostęp testowy do bazy Total Materia - wszechstronnej bazy materiałowej, która posiada informacje na temat własności metali i tworzyw sztucznych.

Forum Inżynierii Materiałowej

zdjęcie mikroskopu

W imieniu Komitetu Organizacyjnego Forum Inżynierii Materiałowej zapraszamy na otwarte międzyuczelniane seminarium pod patronatem Komitetu Inżynierii Materiałowej i Metalurgii Polskiej Akademii Nauk oraz Polskiego Towarzystwa Materiałoznawczego. Wykład  pt.: Materials engineering in regenerative cardiac surgery; "yesterday and today"  wygłosi prof. Roman Major (Instytut Metalurgii i Inżynierii Materiałowej, Kraków).

Zajęcia stacjonarne na WIM PW - ważna informacja

W związku z uruchomieniem zajęć laboratoryjnych w trybie stacjonarnym, prosimy o zapoznanie się z zasadami rejestracji obecności w trakcie zajęć oraz praktyk odbywających się w budynkach WIM PW.

#materiałmiesiąca | Gotowanie wcale nie jest takie proste

Historia gotowania sięga tak naprawdę czasów prehistorycznych. Dzięki tej czynności nasi przodkowie ograniczyli spożywanie surowych, nieświeżych produktów, co wiązało się z mniejszą ilość chorób i pasożytów oraz mogli zużyć mniej energii na trawienie przetworzonego jedzenia, a więcej - na myślenie. Czyli można by powiedzieć, że to właśnie dzięki gotowaniu ludzkość zaszła tak daleko!

Obrony rozpraw doktorskich

Informacja nt. obron prac doktorskich na Wydziale Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej w dniu 2 lipca 2021 roku.

Ultradźwiękowe podejście do atomizacji materiałów funkcjonalnych

obraz ze skaningowyego mikroskopu elektronowego

Więcej (materiałów poddanych badaniom) za mniej (pieniędzy) – taki efekt osiągnęli naukowcy z Wydziału Inżynierii Materiałowej dzięki innowacyjnemu podejściu do zagadnienia atomizacji materiałów funkcjonalnych. Swoje badania prowadzą w ramach grantu badawczego Technologie Materiałowe-1.