Aktualności

Oferty pracy w projekcie LIDER

WIM PW szuka osób, które będą uczestniczyć w realizacji projektu LIDER/12/0040/L-9/17/NCBR/2018 pt.: "Opracowanie nowej generacji stali o strukturze nanokrystalicznej z węglikami".

Program "Legia Akademicka" w Politechnice Warszawskiej

27 lutego 2019 roku odbędzie się spotkanie informacyjne z przedstawicielem Ministerstwa Obrony Narodowej dla studentów zainteresowanych Programem "Legia Akademicka".

Młodzi naukowcy z WIM PW laureatami programu LIDER Narodowego Centrum Badań i Rozwoju

Krzysztof Wasiak i Rafał Kozera otrzymali dofinansowanie swoich projektów w ramach dziewiątej edycji konkursu programu LIDER organizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Wyróżnienie otrzymało jeszcze pięcioro naukowców z Politechniki Warszawskiej

Aerożele: niezwykle lekkie i wyjątkowe materiały

Aerożele są zróżnicowaną grupą materiałów o niezwykłych właściwościach. Dzięki swej specyficznej budowie cechują się niezwykle małą gęstością, która czasem niewiele różni się od gęstości otaczającego nas powietrza. Tę oraz wiele innych cech aerożele zawdzięczają swej ogromnej porowatości. Zwykle 95-99% objętości tych materiałów zajmuje powietrze lub inny gaz.

Zapisy na bezpłatny kurs IELTS dla studentów

Studium Języków Obcych PW zaprasza na bezpłatny kurs językowy dla studentów przygotowujący do egzaminu IELTS. Kurs odbędzie się w sem. letnim r.a. 2018/2019.

Wizyta uczniów Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Dworze Mazowieckim na WIM PW

11 stycznia 2019 roku miała miejsce wizyta uczniów klas drugich i trzecich Liceum Ogólnokształcącego im. Wojska Polskiego w Nowym Dworze Mazowieckim na Wydziale Inżynierii Materiałowej PW.

Rejestracja kandydatów na studia doktoranckie

Uprzejmie informujemy o obowiązku rejestrowania się kandydatów na studia doktoranckie za pośrednictwem systemu informatycznego „Rekrutacja PW”. Rejestracja elektroniczna kandydatów na studia doktoranckie rozpoczynające się od semestru letniego r.a. 2018/2019, będzie trwała od 14 do 31 stycznia 2019 roku.

Obrony

W styczniu odbędą się obrony rozpraw doktorskich Joanny Lipeckiej i Marcina Polaka.

Co nam zostało ze świąt (albo mogło zostać)

W grudniu mało rzeczy przyciąga naszą uwagę bardziej niż święta: porządki, przygotowania, rodzinne spotkania i prezenty. Te ostatnie wydają się najbardziej powiązane z materiałami, pozostając zatem w kręgu naszych grudniowych zainteresowań musimy poruszyć temat materiału związanego ściśle z prezentami.

Stypendium Rodziny Lipińskich 2018/2019

Studenci Wydziału Inżynierii Materiałowej mogą ubiegać się o stypendium Fundacji Rodziny Lipińskich.

Spotkanie Wigilijne na WIM PW

19 grudnia 2018 roku odbyło się na Wydziale Inżynierii Materiałowej coroczne Spotkanie Wigilijne studentów i pracowników Wydziału.

Spotkanie z Nauką w PMDK w Otwocku

W Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury w Otwocku, 13 grudnia 2018 r., odbyło się kolejne „Spotkanie z nauką” - cykliczna impreza, której celem jest promocja nauki wśród uczniów szkół średnich. Tym razem tematem przewodnim była budowa materiałów, rozpatrywana na różnych poziomach wielkości.

Wyróżnienie w konkursie „GEOLOGIA 2018” dla doktorantki WIM

Joanna Szymańska otrzymała wyróżnienie w kategorii Młodzi w konkursie Ministra Środowiska - Nagroda „Geologia 2018”. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 11 grudnia 2018 roku w Ministerstwie Środowiska.

Naukowcy z WIM PW zaangażowani w badania Marsa

5 maja 2018 roku – warto zapamiętać tę datę. To wtedy wystartowała misja NASA InSight, która ma zbadać głębokie wnętrze Czerwonej Planety. Na Marsa trafi m.in. instrument Kret HP3. W prace nad tym urządzeniem byli zaangażowani ludzie związani z Wydziałem Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej.

Ubrania przyszłości, czyli o druku 3D w modzie - cz. 2

Kontynuujemy temat druku 3D. W ostatnim odcinku skupiliśmy się głównie na technice druku nazywanej FDM. W tym postaramy się opowiedzieć więcej, zgodnie z tytułem serii, o wykorzystywanych w niej materiałach.

Ubrania przyszłości, czyli o druku 3D w modzie - cz. 1

Metoda druku 3D o nazwie FDM (Fused Deposition Modeling) polega na tworzeniu trójwymiarowego obiektu z wyciskanego z dyszy (ekstrudera) ciekłego tworzywa termoplastycznego w postaci cienkiej nitki. Nakładające się na siebie kolejne warstwy sklejają się między sobą i powstaje przedmiot o budowie zbliżonej do litej. Najczęściej wykorzystywanymi w FDM materiałami są ABS i PLA, o których przeczytacie u nas w przyszłości.

Zjazd absolwentów rocznika 2008

30 listopada 2018 roku na Wydziale Inżynierii Materiałowej PW odbył się Zjazd Absolwentów Rocznika 2008. Pomysłodawcą i głównym organizatorem Zjazdu był jeden z absolwentów - Łukasz Płaczek. Obok Wydziału współorganizatorem Zjazdu było Stowarzyszenie Absolwentów Inżynierii Materiałowej PW.

Najlepsi nauczyciele akademiccy nagrodzeni

17 listopada 2018 roku odbyła się 10. Gala Złotej Kredy, podczas której wyróżniono najlepszych wykładowców i prowadzących ćwiczenia, laboratoria, projekty lub seminaria. W trakcie wydarzenia wręczono także "Stypendium pod choinkę".

Dzień wolny

12 listopada 2018 roku był dniem wolnym od zajęć dydaktycznych bez obowiązku odrabiania zajęć.

Konkurs Wiedzy o Materiałach 2018/2019

Rozpoczynamy kolejną edycję Konkursu Wiedzy o Materiałach dla uczniów szkół średnich. Jego laureaci mogą zostać studentami Wydziału Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej bez postępowania rekrutacyjnego.

Program Mentoringowy BK PW

Biuro Karier Politechniki Warszawskiej zaprasza do udziału w I edycji Programu Mentoringowego. Jest on skierowany przede wszystkim do studentów aktywnych, mających za sobą pierwsze doświadczenia zawodowe zdobyte w trakcie praktyk i wolontariatów.

Wycieczka naukowa studentów 7 semestru

W dniach 19 i 20 października odbyła się wycieczka naukowa studentów 7 semestru do zakładów firmy Pratt and Whitney w Rzeszowie. Wycieczka obejmowała zwiedzanie wybranych wydziałów firmy Pratt and Whitney oraz trzech odlewni, zlokalizowanych w innych zakładach na terenie dawnego WSK Rzeszów.

Ubezpieczenie na rok akademicki 2018/2019

Informacja dotycząca ubezpieczenia NNW w roku akademickim 2018/2019.

Inauguracja Roku Akademickiego 2018/2019

Dziękujemy Państwu serdecznie za przyjęcie zaproszenia i udział w uroczystości Inauguracji Roku Akademickiego 2018/2019 na Wydziale Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej. Jest nam niezmiernie miło, że tylu przedstawicieli naszego środowiska zechciało uhonorować swoją obecnością to wydarzenie.

Podziękowanie dla prof. Krzysztofa Sikorskiego

21 września 2018 r. pracownicy Wydziału Inżynierii Materiałowej zebrali się, aby podziękować prof. dr hab. inż. Krzysztofowi Sikorskiemu za długoletnią pracę na Wydziale. Uroczystość była związana z formalnym zakończeniem zatrudnienia prof. Krzysztofa Sikorskiego i przejściem na emeryturę.