Aktualności
Oferta dla osób planujących doktorat w r.a. 23/24
Dr inż. Witold Chromiński zaprasza do udziału w projekcie „Opracowanie składu chemicznego i obróbki cieplnej nowego, umacnianego wydzieleniowo stopu Al o zwiększonej wytrzymałości mechanicznej”, finansowanego ze środków NCN. Proponowany temat doktoratu to "Controlling precipitation phenomena in AlMgSi alloys via microalloying".
Zespołowe Granty Dziekańskie dla Doktorantów
Celem konkursu jest wsparcie działalności naukowej młodych naukowców poprzez umożliwienie realizacji projektów w ramach współpracy międzyzakładowej.
Obrony rozpraw doktorskich we wrześniu
Uprzejmie zawiadamiamy, że w dniach 11 i 28 września 2023 roku w Sali Rady Wydziału na Wydziale Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej, ul. Wołoska 141 w Warszawie, odbędą się publiczne obrony rozpraw doktorskich.
Powstał LOP Inżynieria Materiałowa
28 czerwca 2023 r. zostało podpisane porozumienie dotyczące utworzenia na Wydziale Inżynierii Materiałowej nowej komórki lokalnego wsparcia administracyjnego projektów współfinansowanych ze źródeł zewnętrznych pn. LOP Inżynieria Materiałowa.
Dołącz do zespołu naukowców uczestniczących w programach EURatom
W związku z rozszerzeniem działalności w ramach wspomnianego projektu poszukujemy osób, które chciałyby napisać prace inżynierskie lub magisterskie związane tematycznie z budową reaktora fuzyjnego.
Konkurs MOBILITY PW skierowany do doktorantów
12 czerwca 2023 r. otwarty został IX konkurs w ramach programu Mobility PW. Edycja ta jest skierowana do doktorantów - uczestników szkoły doktorskiej PW. Nabór wniosków trwa do 30 czerwca 2023 roku.
Naukowcy z PW zaangażowani w badania Jowisza
To jeden z najgłośniejszych kosmicznych projektów ostatnich miesięcy. Bezzałogowa sonda kosmiczna JUICE ma dostarczyć informacji o Jowiszu i jego księżycach. W projekcie uczestniczą polskie firmy, uczelnie i instytucje, w tym Politechnika Warszawska.
Wydział Inżynierii Materiałowej PW samowystarczalny energetycznie? - nowy odcinek podcastu
Rozmowa z profesorem Tomaszem Wejrzanowskim, który wraz z zespołem badawczym pracuje nad pilotażową instalacją wytwarzania i magazynowania energii, która oparta będzie o efektywne i trwałe technologie fotowoltaiczne i bateryjne, zintegrowane inteligentnymi układami energoelektrycznymi. Instalacja zostanie zlokalizowana na Wydziale Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej. Jeżeli projekt uda się zrealizować, może on doprowadzić do sytuacji, w której wydział będzie samowystarczalny energetycznie.
Godło „Teraz Polska” dla technologii z PW
Nasza spółka spin-off ADJ Nanotechnology oraz Politechnika Warszawska w gronie laureatów konkursu „Teraz Polska” w kategorii innowacje.
Wyniki 20. edycji Konkursu Wiedzy o Materiałach
Znamy wyniki Konkursu Wiedzy o Materiałach skierowanego do uczniów szkół średnich. Trzech Laureatów będzie mogło rozpocząć studia I stopnia na kierunku "Inżynieria materiałowa".
Obrony rozpraw doktorskich w czerwcu
Przewodnicząca i Rada Naukowa Dyscypliny Inżynieria Materiałowa zawiadamiają, że w dniach 23 i 30 czerwca 2023 roku w Sali Rady Wydziału na Wydziale Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej, ul. Wołoska 141 w Warszawie, odbędą się publiczne obrony rozpraw doktorskich.
Kompozyty Cu-Mo do zastosowań w elektronice
Producenci urządzeń elektronicznych dążą do tego, aby ich produkty miały coraz to większą moc, więc dokładają do nich kolejne elementy jednocześnie nie zmieniając wielkości produktu. Prowadzi to do tego, że ciepło, które generuje urządzenie jest wolniej odprowadzane, a to może zaburzać jego funkcjonowanie.
Strategia Rozwoju WIM PW do 2030 roku
Rada Wydziału w dniu 19 maja 2023 roku uchwaliła Strategię Rozwoju Wydziału Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej. Dokument wyznacza kierunki działania Wydziału na kolejne dziesięciolecie i określa cele w obszarze nauki i kształcenia, mając na uwadze troskę o społeczność akademicką i rozwój relacji społecznych.
Prof. Anna Boczkowska jednym z głównych prelegentów konferencji LightCon
LightCon to pierwsze międzynarodowe wydarzenie stanowiące połączenie targów i konferencji poświęcone technologiom #lightweightconstruction. Odbędzie się ono 13 czerwca 2023 roku w centrum targowym w Hanowerze.
Nasi naukowcy laureatami Stypendiów START
Fundacja na rzecz Nauki Polskiej ogłosiła wyniki konkursu START 2023. Prestiżowe stypendia otrzyma 100 wybitnych młodych naukowców, a wśród nich Wiktor Bednarczyk i Michał Jakubczak.
Rekrutacja do SD PW w r.a. 2023/2024
Informujemy, że 21 czerwca 2023 r. (godz. 00.00) rozpocznie się rekrutacja na semestr zimowy r.a. 2023/2024 do Szkoły Doktorskiej Politechniki Warszawskiej.
Nowy ogniotrwały stop o wysokiej entropii
W czasopiśmie naukowym Nature Communications (IF = 17.694) opublikowany został artykuł, poświęcony nanokrystalicznemu ogniotrwałemu stopowi o wysokiej entropii, który może znaleźć zastosowanie m.in. w energetyce jądrowej czy w przemyśle kosmicznym. Współautorem publikacji jest nasz naukowiec, dr hab. inż. Jan Wróbel.
Dr inż. Agata Sotniczuk z nagrodą Polskiego Stowarzyszenia Korozyjnego
Rozprawa doktorska naszej badaczki została nagrodzona w konkursie pod hasłem „Rdza czy złoto”. Wyniki konkursu poznaliśmy podczas XVI konferencji Polskiego Stowarzyszenia Korozyjnego, która odbyła się w Ostródzie w dniach 19-21 kwietnia 2023 roku.
Seminarium „Technologie przyrostowe, wykańczające i ich wykorzystanie w wytwarzaniu implantów”
Zapraszamy do udziału w drugim seminarium pt. „Technologie przyrostowe, wykańczające i ich wykorzystanie w wytwarzaniu implantów” organizowanym w ramach projektu „Zintegrowany system badawczy i dydaktyczny dla wdrożeń technologii przyrostowych” realizowanego w programie NAWA Partnerstwa Strategiczne.
Kolejne warsztaty w ramach projektu ZBDW – 3D
Piąte warsztaty z cyklu "Optymalizacja parametrów procesu w różnych technologiach addytywnych" odbędą się w dniach 15-19 maja 2023 roku Wydziale Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej.
Spotkanie z Rektorem Politechniki Warszawskiej
21 kwietnia 2023 roku Jego Magnificencja Rektor prof. Krzysztof Zaremba złożył wizytę na Wydziale Inżynierii Materiałowej.
Warsztaty w Sieci Badawczej Łukasieiwcz
Czwarte warsztaty z cyklu "Technologie addytywne, technologie wykończeniowe i ich zastosowanie w wytwarzaniu implantów" odbędą się w dniach 24-28 kwietnia 2023 roku w Sieci Badawczej Łukasieiwcz - Warszawski Instytut Technologiczny.