Aktualności

Naukowy Mixxer Młodych – nowa inicjatywa na PW

naukowcy w laboratorium

Początki naukowej kariery przynoszą zwykle wiele pytań i trochę niepewności. Z pomocą przychodzi tu nowy projekt na Politechnice Warszawskiej nastawiony na nawiązywanie i rozwój kontaktów naukowych i naukowo-biznesowych.

Wizyta zespołu "Era Materiałów" w MDK Wołomin

W ramach ogólnopolskiego projektu „Era Materiałów – popularyzacja inżynierii materiałowej wśród uczniów szkół średnich”, zespół realizacyjny odwiedził Młodzieżowy Dom Kultury w Wołominie, gdzie spotkał się z młodzieżą zainteresowaną naukami ścisłymi.

Panel Pracodawców na WIM PW

Panel Pracodawców 2025

16 maja 2025 roku wspólnie z Działem Analiz Strategicznych PW zorganizowaliśmy Panel Pracodawców, który odbył się z udziałem przedstawicieli firm oraz instytutów badawczych współpracujących z naszym Wydziałem.

Dr inż. Żaneta Górecka laureatką konkursu w programie PRIME

Osiemnaście zespołów, w tym dwa z Politechniki Warszawskiej, zostało wyłonionych w pierwszym konkursie w projekcie PRIME – programie wsparcia komercjalizacji nauki realizowanym przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej.

Obrona rozprawy doktorskiej w czerwcu

absolwenci

16 czerwca 2025 roku o godz. 11.00 w sali Rady Wydziału na WIM PW, ul. Wołoska 141 w Warszawie, odbędzie się publiczna obrona rozprawy doktorskiej mgr inż. Anny Czajki-Warownej pt.: „Biokompozyty z modyfikowanymi chemicznie pozostałościami z przetwórstwa roślin”.

Innowacje w branży lotniczej dzięki współpracy nauki i przemysłu

fot. LOTAMS

Firma LOT Aircraft Maintenance Services wdraża innowację produktową, skupiającą się na eliminacji obecnie stosowanych chemicznych i mechanicznych technologii usuwania powłok lakierniczych z pierwszo- i drugorzędowych lotniczych struktur kompozytowych oraz aluminiowych. W pracach badawczych uczestniczyli naukowcy z Politechniki Warszawskiej.

Era Materiałów 2025 na półmetku

Wykład w ramach Ery Materiałów, kwiecień 2025

W kwietniu zakończyliśmy wykłady dla młodzieży w ramach projektu „Era materiałów - popularyzacja inżynierii materiałowej wśród uczniów szkół średnich”. Od maja startujemy z przygotowaniami do wakacyjnych warsztatów w naszych laboratoriach.

Konkurs na granty wewnętrzne wspierające prowadzenie działalności naukowej

mikroskop

Rada Naukowa Dyscypliny Inżynieria Materiałowa Politechniki Warszawskiej ogłasza konkurs na granty wewnętrzne wspierające prowadzenie działalności naukowej w dyscyplinie Inżynieria Materiałowa.

Innowacje w energetyce wiatrowej – gościnny wykład przedstawiciela firmy WindTAK

turbiny wiatrowe

W ramach wykładu prowadzonego przez dr. inż. Bartłomieja Przybyszewskiego pt. „Major Structure and Functional Materials in Power Generation Systems”, realizowanego na nowej specjalności studiów II stopnia Materials for Energy*, odbyło się wyjątkowe spotkanie z przedstawicielem przemysłu - dr. inż. Maciejem Karczewskim, prezesem firmy WindTAK.

Kolokwium habilitacyjne dr. Tomasza Suszki

Apoteoza Wiedzy wieńcząca fasadę Gmachu Głównego

7 maja 2025 roku o godzinie 11.00 w sali Rady Wydziału na Wydziale Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej, ul. Wołoska 141 w Warszawie, odbędzie się publiczne kolokwium habilitacyjne dr. Tomasza Suszki.

Wyniki 22. edycji Konkursu Wiedzy o Materiałach

grafika konkursu

Znamy wyniki Konkursu Wiedzy o Materiałach skierowanego do uczniów szkół średnich. Dwoje Laureatów będzie mogło rozpocząć studia I stopnia na kierunku "Inżynieria materiałowa".

Południowy Turniej Ping Ponga

grafika turnieju

Wydziałowa Rada Samorządu Studentów WIM PW zaprasza na Południowy Turniej Ping Ponga. To doskonała okazja, aby sprawdzić swoje umiejętności i spędzić czas w sportowej atmosferze.

Rola inżynierii materiałowej w kształtowaniu medycyny przyszłości

Horyzonty Dyscyplin Nauki

Centrum Studiów Zaawansowanych PW zaprasza na ogólnouczelniane seminarium naukowe Horyzonty Dyscyplin Nauki. W spotkaniu pt.: "Rola inżynierii materiałowej w kształtowaniu medycyny przyszłości", prelegentem będzie prof. dr hab. inż. Wojciech Święszkowski, moderatorem - prof. dr hab. inż. Dariusz Oleszak.

Zajęcia w pracowni konserwatorskiej REWARS

mgr sztuki Katarzyna Czyż wraz ze studentami

W poniedziałek 24 marca 2025 roku studenci ostatniego semestru studiów II stopnia, inż. Karol Przybysz i inż. Michał Żakowski odwiedzili pracownię konserwatorską REWARS.

Dr inż. Paulina Latko-Durałek laureatką XV edycji programu LIDER

Znamy wyniki XV konkursu w ramach Programu LIDER. Na liście rankingowej projektów zakwalifikowanych do finansowania znalazło się 41 projektów, z czego 4 są realizowane przez naukowców z Politechniki Warszawskiej.

Walne Zebranie Członków Polskiego Towarzystwa Materiałoznawczego

W dniu 4 kwietnia 2025 roku w Auli im. prof. Jerzego W. Wyrzykowskiego, odbyło się Walne Zebranie Członków Polskiego Towarzystwa Materiałoznawczego.

Rozpoczynamy współpracę I Liceum Ogólnokształcącym w Wołominie

Rozpoczynamy współpracę I Liceum Ogólnokształcącym w Wołominie

14 marca 2025 roku nasz Wydział zawarł porozumienie o współpracy z I Liceum Ogólnokształcącym im. Wacława Nałkowskiego w Wołominie. Celem współpracy jest umożliwienie uczniom szkoły rozwijania zainteresowań w obszarze nauk inżynieryjno-technicznych, zwłaszcza w dyscyplinie inżynieria materiałowa.

Zapraszamy osoby studiujące do projektu „Uczelnie Przyszłości”

Politechnika Warszawska rozpoczyna pierwszą rekrutację w ramach projektu „Uczelnie Przyszłości”, który realizuje nowy model kształcenia. Czekamy na studentki i studentów z pomysłami odpowiadającymi na potrzeby społeczne lub biznesowe. Formularz zgłoszeniowy należy przesłać do 16 marca 2025 r.

Nowe oferty eukacyjne w katalogu ENHANCE - zapisy na kursy

Enhance

Zachęcamy studentów i pracowników PW do zapoznania się z katalogiem krótkich form kształcenia oraz nowymi ofertami edukacyjnymi przygotowanymi na semestr wiosna-lato 2025 w ramach konsorcjum ENHANCE, do którego należy Politechnika Warszawska.

Pożegnanie Pana prof. dr hab. inż. Jerzego Jeleńkowskiego

pożegnanie prof. J. Jeleńkowskiego

Ze smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Pana prof. dr. hab. inż. Jerzego Jeleńkowskiego, wieloletniego pracownika naukowego naszego Wydziału oraz wybitnego wykładowcy, nauczyciela akademickiego wielu pokoleń studentów.

Projekty z WIM na listach rankingowych programu M-ERA.NET

prof. Anna Boczkowska i dr hab. Kamila Sałasińska

W połowie lutego ogłoszono listę rankingową zawierającą wyniki naboru do M-ERA.NET 3 Call 2024. Na liście są dwa projekty z WIM: „BAS4WIND - Basalt Fiber Composites for Sustainable Wind Energy” i „BioCAN - Development of bio-based polymers with covalently adaptable networks for recyclable natural fibre reinforced composite production”.

Zapraszamy szkoły średnie na zajęcia

grafika z logo projektu

Już w marcu rozpoczynamy II edycję zajęć dla uczniów szkół średnich w ramach projektu „Era materiałów - popularyzacja inżynierii materiałowej wśród uczniów szkół średnich”.

Obrony rozpraw doktorskich w marcu

studenci w togach

W dniach 7 i 20 marca 2025 roku w sali Rady Wydziału WIM PW odbędą się publiczne obrony rozpraw doktorskich.

Rekrutacja na studia id

studenci

Rekrutacja na indywidualne studia politechniczne - STUDIA ID w semestrze letnimi 2025, umożliwiające zdolnym studentom otrzymanie stypendium oraz realizację zindywidualizowanego toku studiów pod opieką tutora.

Zakończyliśmy III edycję Warsztatów Epitaksji

Uczestnicy warsztatów

W dniu 24 stycznia 2025, w oddziale Instytutu Mikroelektroniki i Fotoniki, Sieć Badawcza Łukasiewicz przy ul. Wólczyńskiej 133 w Warszawie (d. ITME), odbyły się ostatnie zajęcia studentów II stopnia studiów WIM w ramach przedmiotu Materiały dla Elektroniki Laboratorium w roku akad. 2024/25