Era Materiałów
Młodzież poznała moc materiałów!
Ponad 300 uczniów mazowieckich szkół wzięło udział w pierwszej edycji projektu „Era materiałów - popularyzacja inżynierii materiałowej wśród uczniów szkół średnich”.
Głównym celem projektu jest popularyzacja inżynierii materiałowej wśród młodzieży poprzez przeprowadzenie dwóch edycji bezpłatnych zajęć dla uczniów oraz opracowanie programu dydaktycznego do wykorzystania przez pracowników innych jednostek kształcących w dyscyplinie inżynierii materiałowej w Polsce.
Wykłady dla uczniów odbyły się w maju i czerwcu, uczestniczyło w nich ponad 300 uczniów z 15 szkół średnich z Warszawy i okolic. „Podczas zajęć młodzież wysłuchała sześciu prezentacji – o inżynierii materiałowej, metalach, polimerach, ceramice, kompozytach i biomateriałach.” – mówi Prodziekan ds. Studenckich, dr inż. Rafał Wróblewski. Uczniowie i uczennice mieli także okazję porozmawiać z naszymi absolwentami pracującymi w branżach związanych z inżynierią materiałową - dr inż. Kingą Kościewicz (Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytut Mikroelektroniki i Fotoniki), z dr inż. Alicją Ziółkowską (GE Vernova) oraz dr. inż. Łukaszem Żrodowskim (Amazemet sp. z o.o.).
Osoby zainteresowane dalszym poznawaniem nauki o materiałach wzięły udział w trzydniowych warsztatach wakacyjnych. Zajęcia zorganizowane były w lipcu i sierpniu. 40 młodych osób miało okazję zobaczyć, jak wygląda praca inżyniera w laboratorium. Uczniowie badali właściwości mechaniczne materiałów, porównywali ich mikrostruktury, projektowali i wytwarzali kompozyty, poznali techniki formowania ceramiki i mieli szansę spróbować swoich sił na kole garncarskim. Kluczowym elementem było także wprowadzenie do myślenia projektowego z wykorzystaniem narzędzi design thinking. Uczniowie mieli za zadanie zdefiniować, o czym myśli, marzy oraz jakie umiejętności posiada inżynier materiałowy.
Wrażenia po warsztatach były bardzo pozytywne. Opinie o nich zebrano w ankietach podsumowujących każdy dzień zajęć. Członkowie zespołu projektowego wspólnie z uczniami stworzyli przestrzeń do wymiany pomysłów, współpracy i rozwijania pasji związanych z naukami ścisłymi. Uczestnicy warsztatów wrócili do domów z nową wiedzą i umiejętnościami, mając poczucie, że ich pasje mogą stać się przyszłą rzeczywistością zawodową.
Druga edycja projektu rozpocznie się w 2025 roku. Przed rozpoczęciem kolejnych zajęć członkowie zespołu projektowego mają do wykonania jeszcze kilka zadań. „Przed nami podsumowanie wykładów i warsztatów, wprowadzenie zmian i sugestii uczestników zajęć, uzupełnienie materiałów dydaktycznych oraz przygotowanie pięciu filmów związanych z inżynierią materiałową.” – mówi kierownik projektu, dr inż. Magdalena Jurczyk-Kowalska.
Szkoły zainteresowane udziałem w projekcie mogą zgłaszać chęć uczestnictwa na adres mailowy eramaterialow@pw.edu.pl. Udział w zajęciach to doskonała okazja dla młodzieży do poznania specyfiki uczelni wyższej, a także do zdobycia nowego doświadczenia, które może pomóc w wyborze dalszej ścieżki edukacyjnej.
Patroni projektu:
- Polski Klaster Technologii Kompozytowych
- Polskie Towarzystwo Materiałoznawcze
- Polskie Towarzystwo Materiałów Kompozytowych
- Stowarzyszenie Absolwentów Inżynierii Materiałowej PW