Materiał miesiąca

#materiałmiesiąca | O tym jak nowoczesna stal ratuje życie

zdjecie auta

Większość z nas widziała w życiu choć raz wypadek samochodowy - na żywo, w telewizji lub Internecie. Zderzenia jadących z dużą prędkością pojazdów zazwyczaj powodują duże zniszczenia i zagrożenia dla życia jadących nimi osób.

#materiałmiesiąca | Jak ponownie wynajdywano koło...

NASA

Wraz z rozwojem cywilizacji stajemy przed coraz to nowymi wyzwaniami. Przez to nieraz musimy wspiąć się na wyżyny kreatywności, a nowatorskie pomysły podeprzeć wykorzystaniem najnowszych zdobyczy nauki. Jednymi z najbardziej spektakularnych i znanych przykładów takich sytuacji są podróże kosmiczne.

#materiałmiesiąca | Magia kieszonkowych ogrzewaczy

zima

Zbliża się zima, czyli czas na jazdę na łyżwach, picie gorącej czekolady i pieczenie świątecznych pierniczków. Jednak jest to również pora mrozów i spadającego z nieba białego puchu. Warto jest więc zaopatrzyć się w kożuch, czapkę, szalik, rękawiczki… W dzisiejszym #materiałmiesiąca przybliżymy wam sposób działania substytutu, czy też dodatku do tych ostatnich – mowa będzie o ogrzewaczach do rąk.

#materiałmiesiąca | Poczuj się bezpiecznie

Nareszcie weekend! To trzeba się zabrać za sprzątanie, bo w trakcie tygodnia nie ma czasu. Wrzucę pranie, wstawię zmywarkę, wstawię obiad do piekarnika i może jeszcze zdążę wysuszyć głowę suszarką. Nagle pstryk i wszystko cichnie. Nie słyszę już wirowania pralki, szum wody w zmywarce ucichł, a ja dalej stoję z mokrą głową.

#materiałmiesiąca | Polowanie na „prawdziwy” grafen

Nie ma na Politechnice osoby, która nie słyszałaby o grafenie – jestem o tym głęboko przekonana. Jego odkrycie odbiło się w świecie szerokim echem i wywołało wielkie poruszenie nie tylko w branżowych czasopismach, ale również w mediach głównego nurtu.

#materiałmiesiąca | Bez nich nie polecisz

Bez jakiego materiału nasze podróże wakacyjne nie wyglądałyby tak samo? Z czego zbudowane są silniki napędzające samoloty? Odpowiedź to: stopy niklu. Rozwój właśnie tej grupy materiałów był jednym z najważniejszych czynników warunkujących postęp w branży lotniczej.

#materiałmiesiąca | Gotowanie wcale nie jest takie proste

Historia gotowania sięga tak naprawdę czasów prehistorycznych. Dzięki tej czynności nasi przodkowie ograniczyli spożywanie surowych, nieświeżych produktów, co wiązało się z mniejszą ilość chorób i pasożytów oraz mogli zużyć mniej energii na trawienie przetworzonego jedzenia, a więcej - na myślenie. Czyli można by powiedzieć, że to właśnie dzięki gotowaniu ludzkość zaszła tak daleko!

#materiałmiesiąca | Czy rakieta tenisowa może naprawić się sama?

zdjęcie rakiety tenisowej

We współczesnym świecie coraz więcej mówi się o potrzebie ograniczenia konsumpcjonizmu ze względów ekologicznych. Chęć zakupu produktów dobrej jakości wynika również z aspektu ekonomicznego. Ciekawym rozwiązaniem obu tych problemów jest stworzenie materiałów, które będą nie tylko trwałe, ale też samonaprawialne.

#materiałmiesiąca | Geopolimery – krok w kierunku zrównoważonego budownictwa

geopolimery

Czy zastanawialiście się kiedyś, jaki materiał jest najpowszechniej wykorzystywany przez człowieka? Część z Was może zaskoczyć fakt, że  jest nim beton. Przyczyna popularności tego tworzywa leży przede wszystkim w jego wytrzymałości i łatwości w formowaniu.

#materiałmiesiąca | Inżynieria materiałowa na ratunek sztuce

"WHAAM!" Roy Lichtenstein

W tym Materiale Miesiąca skupimy się na temacie na pierwszy rzut oka niezwiązanym z inżynierią materiałową – sztuce. Dziedzictwo kulturowe jest ogromną wartością dla społeczeństwa. O tym, że zależy nam na jego zachowaniu, świadczy niezliczona ilość galerii, muzeów i innych ośrodków poświęconych prezentowaniu i propagowaniu sztuki i kultury.

#materiałmiesiąca | „Kto ostatni ten gapa”

Zdjęcie narciarza

Za oknem zima, więc w wyobraźni pojawiają się piękne widoki zaśnieżonych stoków, grzanego wina popijanego w schronisku i opalonych na twarzy narciarskich gogli. Jednak wiadomo, kto ostatni na dole ten gapa, więc trzeba się zaopatrzyć w dobry sprzęt przed wyjazdem i nie zostawać w tyle. Będzie to możliwe dzięki styczniowemu #materiałmiesiąca, czyli piezoelektrykowi, zainspirowany chęciami zimowych wojaży, które niestety z wiadomych przyczyn nie mogą się odbyć.

#materiałmiesiąca | Piękne i funkcjonalne - nanokwiaty

nanokwiaty - obraz mikroskopowy

Obserwacje struktur materiałów pod mikroskopem stanowią źródło fascynacji studentów inżynierii materiałowej ze względu na kolory i kształty, które można zaobserwować.

#materiałmiesiąca | Usłysz o nich

Metamateriały

Przyszło nam żyć w czasach zdalnej pracy i nauki, co oznacza, że więcej czasu spędzamy w domu. Czy przejawia się to ciszą i spokojem? Niekoniecznie. Dźwięki otaczają nas zawsze i wszędzie. W tym Materiale Miesiąca kierujemy uwagę na bardzo niecodzienną grupę materiałów, wyjątkową do tego stopnia, że nie są to materiały w tradycyjnym tego słowa znaczeniu. Na scenę wychodzą metamateriały akustyczne.

#materiałmiesiąca | Cuda z wody kokosowej

W ostatnich latach nasze społeczeństwo przykłada coraz większą wagę do pochodzenia i sposobu produkcji kupowanych produktów. Równolegle z wegańską rewolucją na naszych talerzach, coraz częściej decydujemy się również na poszukiwania akcesoriów i obuwia, przy których wytwarzaniu nie cierpią zwierzęta ani środowisko naturalne.

#materiałmiesiąca | Tlenek tytanu – cichy sprzymierzeniec w walce z wirusami, bakteriami i zanieczyszczeniem powietrza

fot1

Po wakacyjnej przerwie powracamy do Was z najnowszym Materiałem Miesiąca. Mowa będzie o ciekawym związku, TiO2. Tlenek tytanu, nazywany bielą tytanową wykorzystywany jest w wielu dziedzinach przemysłu i nauki ze względu na kolor, dużą stabilność i właściwości mechaniczne oraz nietoksyczność.

Hydrożelowe panele chłodzące – materiał idealny na lato

hydrożelowe panele chłodzące

Mimo iż miniony maj był najchłodniejszym od 29 lat synoptycy nie pozostawiają złudzeń – tegoroczne lato będzie suche i gorące. Funkcjonowanie w mieście w takich warunkach może być wyjątkowo uciążliwe. Na szczęście z pomocą przychodzą studenci z Instituto de Arquitectura Avanzada de Cataluña w Barcelonie prezentujący alternatywę dla klimatyzatorów, wykorzystującą dobrze znany materiał – hydrożel.

Amfifi-co? I na co to komu?

związki amfifilowe

Tak naprawdę substancje amfifilowe, które przedstawiamy w tym miesiącu, nie są zbyt świeżym odkryciem. Kto z nas nie pamięta ze szkoły, jak działa mydło? Hydrofilowa „główka” i hydrofobowy „ogonek” – ten obrazek na pewno pozostał wszystkim w głowie jeszcze z lekcji chemii w gimnazjum albo liceum. Potencjał takich cząsteczek jest jednak znacznie większy, niż może nam się wydawać, również w dziedzinach stawiających materiałom wyśrubowane wymagania, a pole badań z nimi związanych pozostaje niezwykle szerokie.

Sposób na sen doskonały

W tym artykule z serii Materiał Miesiąca opowiemy o materiałach, które można znaleźć w domach wielu z Was. Pianki z pamięcią kształtu są z powodzeniem stosowane w przedmiotach codziennego użytku, takich jak materace, poduszki, maty łazienkowe, a nawet zatyczki do uszu. Powszechnie uznaje się, że są one znacznie wygodniejsze od swoich „zwykłych” odpowiedników, jednak niewielu konsumentów zdaje sobie sprawę skąd biorą się ich unikalne właściwości.

Z czego budować na Marsie?

Dzisiejszy artykuł z serii Materiał Miesiąca przeniesie nas prosto na 4 planetę Układu Słonecznego. Postaramy się odpowiedzieć w nim na pytanie: Z czego budować na Marsie?

Innowacyjne rozwiązanie w walce z wyciekami paliwa

Powracamy do Was z kolejnym artykułem z serii Materiał Miesiąca - mowa będzie o innowacyjnym rozwiązaniu w walce z wyciekami paliwa.

Recykling metali ziem rzadkich

 Photo author: Peggy Greb, US Department of Agriculture

Niniejszy artykuł odbiegać będzie trochę od standardowego "Materiału Miesiąca", ponieważ nie będzie dotyczył konkretnego materiału czy odkrycia. Zamiast tego poruszymy temat recyklingu metali ziem rzadkich.

Kształt przyszłości

Przywitaliśmy nowy rok, ale spokojnie, są rzeczy które niezmiennie będą nam towarzyszyć, jak świadomość istoty inżynierii materiałowej i artykuł z cyklu „Materiał miesiąca”. Efekt pamięci kształtu to ciekawe zjawisko znane przede wszystkim z materiałów metalicznych. Obecnie ze względu na zalety, a co za tym idzie szerokie zastosowania, udoskonala się już nie tylko stopy metali, ale także polimery z pamięcią kształtu.

Z czego zrobić ultra cienkie panele słoneczne?

Perowskit. Ta tajemnicza nazwa nie przewodzi na myśl jakiegokolwiek skojarzenia. A to właśnie ten materiał jest sprawcą niemałego zamieszania wśród inżynierów materiałowych. Stanowi on tanią alternatywę dla krzemu przy budowie ogniw fotowoltaicznych.

Klatki na cząsteczki

W tym miesiącu zajmiemy się tematem trochę innym niż dotychczas. Mowa będzie o minerałach zwanych zeolitami, znajdujących zastosowanie głównie w przemyśle chemicznym. Do grupy tej zalicza się obecnie ponad 200 rodzajów krzemianów. Posiadają one budowę krystaliczną, zbudowaną z połączonych tetraedrów, zazwyczaj AlO4 oraz SiO4. Około 40 typów zeolitów jest pochodzenia naturalnego, pozostałe zaś zostały zsyntezowane w laboratoriach, co umożliwiło dopasowanie ich właściwości do zastosowań.

Świetlna rewolucja

Światło, ale nie takie naturalne, promienie słoneczne są passe. Smartfony, telewizory, energooszczędne oświetlenie czy laserowe reflektory w autach, to jest teraz trendy. Każdy z nas codziennie wpatruje się w sztuczne światło na pewno częściej niż w słońce. Dostarcza nam ono rozrywki, oświetla mieszkania w nocy i pomaga w omijaniu samochodem wszystkiego co stoi (lub się zatacza) na drodze po nocy.