Dane techniczne
Osoba do kontaktu dr inż. Tomasz Płociński
Zakład Zakład Projektowania Materiałów
Lokalizacja na Wydziale Gmach Nowy Technologiczny, ul. Narbutta 85

Wysokorozdzielczy Skaningowy Transmisyjny Mikroskop Elektronowy (S)TEM Spectra 200 firmy Thermo Fisher Scientific to urządzenie naukowo badawcze najwyższej klasy. Mikroskop ten zapewnia możliwości konwencjonalnego mikroskopu transmisyjnego oraz analitycznego mikroskopu skaningowego. Sercem mikroskopu jest źródło elektronów tzw. Cold FEG, czyli zimna emisja polowa o wyjątkowej jasności, zapewniająca jednocześnie duży prąd wiązki. Układ 3 soczewek kondensora oraz soczewka obiektywu „S-Twin LENS” w połączeniu z tzw. Cs korektorem wiązki umożliwiają uzyskiwanie obrazów o wysokiej rozdzielczości nie tylko w trybie TEM ale przede wszystkim trybie STEM. Mikroskop posiada zdolność rozdzielczą rzędu 70 pm w trybie TEM oraz 60 pm w trybie STEM. Dobra rozdzielczość w połączeniu z szerokim zakresem napięć w zakresie 80-200 kV zapewnia uniwersalne możliwości badawcze takie jak obrazowanie w różnych kontrastach, analiz dyfrakcyjnych ale również analizy składu chemicznego. Mikroskop jest wyposażony w 4 detektorowy spektrometr energodyspersyjny. Bez okienkowa budowa detektora zapewnia wyjątkowe możliwości analizy lekkich pierwiastków. Z kolei 4 krotna elektronika umożliwia uzyskiwanie dużej liczby zliczeń, co ma szczególne znaczenie w przypadku mapowania składu chemicznego.

W celu uzyskiwania obrazów o dużej rozdzielczości 4000x4000 pikseli odpowiada w trybie STEM zestaw detektorów Panther a w trybie TEM kamera CETA.

Rozbudowany zestaw oprogramowania umożliwia akwizycję i obróbkę danych ale również posiada nowoczesne funkcje umożliwiające uzyskiwanie dobrej jakości obrazów takich jak korekcja dryftu w trakcie akwizycji lub już po zeskanowaniu serii obrazów. Niewątpliwą zaletą nowoczesnych systemów jest zautomatyzowany system justowania mikroskopu, który w znaczący sposób zwiększa efektywność pracy.

Świetnym uzupełnieniem możliwości badawczych mikroskopu jest zestaw 4 uchwytów, które pozwalają na prowadzenie standardowych obserwacji ale również pochylania w dwóch osiach przy jednoczesnym zapewnieniu niskiego tła od uchwytu czy też akwizycji danych do tomografii.

Zakup urządzenia umożliwia wprowadzenie realizowanych na WIM PW badań na wyższy poziom jakości oraz rozszerza obecną gamę możliwości badawczych. Wieloletnie tradycje mikroskopii elektronowej jakie posiadamy na PW w połączeniu z możliwościami licznej grupy młodych naukowców, którzy mają już spore doświadczenie w prowadzeniu badań z wykorzystaniem tego typu aparatury, sprawia, że zakup i instalacja tej aparatury naukowo-badawczej z pewnością będzie dobrze wykorzystana.

Badania realizowane na WIM PW obejmują szeroki zakres różnego typu materiałów, wykonywanych na potrzeby zarówno partnerów przemysłowych jak również Uczelni czy Instytutów Badawczych.

Mikroskop zakupiono w ramach projektu „Mazowiecka platforma technologii materiałowych i sensorycznych oraz zastosowań w konwersji i magazynowaniu energii, elektromobilności, lotnictwie oraz systemach autonomicznych” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego