Aktualności

WIM członkiem Polskiego Klastra Technologii Kompozytowych

Prof. Anna Boczkowska z dr inż. Andrzejem Czulakiem

Pani prof. Anna Boczkowska odebrała z rąk lidera Polskiego Klastra Technologii Kompozytowych, dr. inż. Andrzeja Czulaka Certyfikat Członkowski dla Wydziału Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej, potwierdzający przynależność uczelni do Klastra w 2022 roku.

Konkurs na najlepszą pracę doktorską za rok 2021

Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Materiałoznawczego ogłasza konkurs na najlepsza pracę doktorską z dziedziny Inżynieria Materiałowa za rok 2021.

Studenci łączą siły

Miniaturowy silnik odrzutowy z wytworzonymi przyrostowo elementami

Koło Naukowe Wakans we współpracy z Kołem FiberTeam z Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych realizuje projekt pt. „Zastosowanie i weryfikacja światłowodowego systemu pomiarowego do miniaturowych silników odrzutowych wykorzystujących wytworzone addytywnie elementy z metalu”. Projekt otrzymał dofinansowanie Rady Kół Naukowych Politechniki Warszawskiej w 2021 roku.

Stypendium Rodziny Lipińskich na r.a. 2021/2022

Fundacja Rodziny Lipińskich ponownie ufundowała stypendium dla studentów Politechniki Warszawskiej. Wnioski przyjmowane będą do 31 stycznia 2022 roku w Biurze Spraw Studenckich, Gmach Biurowy ul. Noakowskiego 18/20 p. 210.

V edycja Konkursu o Nagrodę Jana Czochralskiego

Jan Czochralski

Zapraszamy do zgłaszania prac dotyczących zagadnień z obszaru działalności naukowo-technicznej patrona konkursu. Na zgłoszenia czekamy do 31 marca 2022 r.

Podsumowanie roku 2021

Grafika

Spójrzmy jeszcze raz na rok 2021 i podsumujmy jego najważniejsze wydarzenia.

Obrona rozprawy doktorskiej

18 lutego 2022 roku odbędzie się obrona rozprawy doktorskiej na Wydziale Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej. O godzinie 13:15 mgr Nehar Celikkin podejmie się obronny rozprawy pt. “3D Printed Gelatin Methacrylate Scaffolds for Bone Tissue Engineering”.

Oferta Instytutu Badań Kosmetyków

fot. https://drkoziej.com

Dr Koziej Instytut Badań Kosmetyków poszukuje studentki lub studenta zainteresowanego napisaniem pracy magisterskiej pt. "Wpływ oddziaływania produktów kosmetycznych na strukturę i właściwości włosów". Praca będzie wykonywana we współpracy z Instytutem Badań Kosmetyków, dyplomant będzie prowadzony przez opiekuna z WIM PW oraz opiekuna z Instytutu.

Projekt badawczy prof. Jarosława Mizery z dofinansowaniem IDUB

Projekt pn. „Wytwarzanie hybrydowe nadstopu niklu Inconel 713C w oparciu o technologię przyrostową LPBF na podłożach odlewniczych - mikrostruktura, właściwości oraz ich aberracje” otrzymał grant badawczy w ramach konkursu Technologie Materiałowe-3.

Stypendysta / doktorant w projekcie Sonata16

zdjęcie sprzętu badawczego

Zatrudniona osoba będzie uczestniczyć w realizacji projektu Sonata16 pt. „Opracowanie składu chemicznego i obróbki cieplnej nowego, umacnianego wydzieleniowo stopu Al o zwiększonej wytrzymałości mechanicznej”

Prof. Krzysztof Rożniatowski Prezesem PTSt

10 grudnia 2021 roku na Wydziale Inżynierii Materiałowej Politechniki Śląskiej odbył się Walny Zjazd Polskiego Towarzystwa Stereologicznego. Na Zjeździe tym wybrany został na kadencję 2021-2025 nowy Prezes Towarzystwa. Został nim dr hab. inż. Krzysztof Rożniatowski, prof. PW.

Seminarium Naukowe Wydziału Inżynierii Materiałowej PW

seminarium

10 grudnia 2021 roku o godz. 10:15 odbyło się kolejne Seminarium Naukowe WIM PW.

Nasza doktorantka rozpocznie projekt badawczy z dofinansowaniem NCN

Miło nam poinformować, że projekt "Wykorzystanie metod inżynierii biomateriałów do opracowania modelu tkankowego zdrowej i zmienionej nowotworowo kości w celu badania inwazji komórek kostniakomięsaka" mgr inż. Ewy Walejewskiej znalazł się na liście rankingowej programu PRELUDIUM Narodowego Centrum Nauki.

Nasza Studentka w jednym ze zwycięskich zespołów Foodhatonu

Zuzanna Krawczyk wraz z zespołem „Malinowy Band” zajęła III miejsce w Challenge Labs, którego organizatorem jest EIT Food - Wspólnota Wiedzy i Innowacji Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii.

#materiałmiesiąca | Magia kieszonkowych ogrzewaczy

zima

Zbliża się zima, czyli czas na jazdę na łyżwach, picie gorącej czekolady i pieczenie świątecznych pierniczków. Jednak jest to również pora mrozów i spadającego z nieba białego puchu. Warto jest więc zaopatrzyć się w kożuch, czapkę, szalik, rękawiczki… W dzisiejszym #materiałmiesiąca przybliżymy wam sposób działania substytutu, czy też dodatku do tych ostatnich – mowa będzie o ogrzewaczach do rąk.

Szukamy specjalisty ds. zamówień publicznych

Wydział Inżynierii Materiałowej poszukuje osoby na stanowisko specjalisty ds. zamówień publicznych w pełnym wymiarze czasu pracy.

Akademicki punkt szczepień

grafika dot. szczepień

W stacjonarnym punkcie szczepień zorganizowanym dla Politechniki Warszawskiej została uruchomiona rejestracja na szczepienia preparatem Pfizer. Studenci, doktoranci i pracownicy PW mogą zapisywać się na szczepienie pierwszą, drugą i przypominającą dawką.

Kolejny projekt badawczy otrzyma dofinansowanie NCN

Miło nam poinformować, że projekt Zespołu Badawczego prof. dr. hab. inż. Wojciecha Święszkowskiego otrzyma dofinansowanie w ramach programu OPUS 20 + LAP.

Nasi naukowcy w World’s TOP 2% Scientists 2020

Prof. Tadeusz Kulik, prof. Małgorzata Lewandowska i prof. Wojciech Święszkowski znaleźli się w zestawieniu World’s TOP 2% Scientists 2020, przygotowanym przez Uniwersytet Stanforda we współpracy z wydawnictwem Elsevier.

Kiermasz Świąteczny PW

Kiermasz świąteczny

W tym roku powróciliśmy do szczególnej tradycji, która podbiła serca naszej społeczności - jarmarku świątecznego przed Gmachem Głównym PW. Wszystkich studentów, pracowników, a także mieszkańców Warszawy Plac Politechniki gościł 2 i 3 grudnia!

CLICK-WATCH-TALK KOMPOZYT-EXPO® 3.0

W dniach 18 i 19 listopada 2021 roku odbyła się trzecia edycja konferencji online dla branży materiałów kompozytowych w Polsce, organizowana przez Targi w Krakowie, Polski Klaster Technologii Kompozytowych i Politechnikę Warszawską. Patronat nad wydarzeniem objął Komitet Inżynierii Materiałowej i Metalurgii Polskiej Akademii Nauk oraz Polskie Towarzystwo Materiałów Kompozytowych.

Spin-off Amazemet z tytułem „Innowacyjna Firma”

fot. Rafał Chwalczuk

W XIII edycji konkursu „Innowator Mazowsza”, organizowanego przez Samorząd Województwa Mazowieckiego, Politechnika Warszawska, jako partner konkursu, przyznała nagrody specjalne. W kategorii „Innowacyjna Firma” wyróżniono Amazemet – spółkę spin-off PW, którą tworzą naukowcy z naszego Wydziału. 

Laureaci Złotej Kredy 2021

logo Złotej Kredy

23 października 2021 roku odbyła się 13. Gala Złotej Kredy, podczas której wyróżniono najlepszych nauczycieli akademickich. Tym razem nagrody wręczono w czterech kategoriach: najlepszy wykładowca, najlepszy prowadzący ćwiczenia, laboratoria, projekty lub seminaria, najlepszy prowadzący zajęcia w języku angielskim oraz najbardziej przyjazny studentom „Złote Serce”.

#materiałmiesiąca | Poczuj się bezpiecznie

Nareszcie weekend! To trzeba się zabrać za sprzątanie, bo w trakcie tygodnia nie ma czasu. Wrzucę pranie, wstawię zmywarkę, wstawię obiad do piekarnika i może jeszcze zdążę wysuszyć głowę suszarką. Nagle pstryk i wszystko cichnie. Nie słyszę już wirowania pralki, szum wody w zmywarce ucichł, a ja dalej stoję z mokrą głową.

Obrony rozpraw doktorskich

3 grudnia 2021 roku odbędą się dwie obrony rozpraw doktorskich na Wydziale Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej.