Metaliczne drewno czyli tytan XXI wieku

Credits: Penn Engineering

Pod koniec stycznia w Nature Scientific Reports ukazał się artykuł na temat tzw. metalicznego drewna, autorstwa naukowców z University of Pennsylvania, University of Illinois, University of Cambridge oraz Middle East Technical University w Ankarze. Wiadomość o tym nowym materiale dość szybko się rozeszła i ukazała na stronach zajmujących się nowinkami technologicznymi. Dobry marketing zawdzięcza on głównie swojej niezwykłej wytrzymałości, porównywalnej do tej, którą charakteryzuje się tytan.

Na pierwszy rzut oka nazwa „metaliczne drewno” może być niezrozumiała i nieintuicyjna, jednak świetnie przekazuje ona najważniejsze informacje na temat tworzywa. Jak już zostało wspomniane, jest ono równie wytrzymałe jak większość powszechnie używanych metali, a ponadto ma podobną do nich odporność chemiczną. Także część o drewnie ma swoje uzasadnienie – materiał cechuje podobna gęstość oraz struktura komórkowa. Nazwa nie zawiera jednak wskazówki na temat składu – tak naprawdę jest to nikiel, którego budowa została zmodyfikowana już na poziomie nanostrukturalnym.

Niestety, ze względu na niewystarczający rozwój nanotechnologii oraz ograniczony zakres przeprowadzonych jak dotąd badań na masową produkcję metalicznego drewna będziemy musieli jeszcze trochę poczekać. Gdy to jednak nastąpi, najprawdopodobniej materiał będzie mógł stać się tańszym zamiennikiem m.in. tytanu. Jego przewagą nad popularnym metalem jest również niższa gęstość. Pośród proponowanych zastosowań nowego tworzywa wymieniane są zarówno elementy budynków i infrastruktury, wielkogabarytowe części, takie jak skrzydła samolotu, jak i mniejsze, np. protezy nóg. Co ciekawe, puste przestrzenie wewnątrz struktury komórkowej (które umożliwiają infuzję innych materiałów) mogłyby umożliwić umieszczanie w powyższych elementach zasilania.

Czy metaliczne drewno rzeczywiście okaże się „nowym tytanem”? Na odpowiedź będziemy musieli jeszcze trochę poczekać, ale patrząc na dostępne informacje, jest duża szansa, że zrewolucjonizuje ono przemysł konstrukcyjny.

Koło naukowe WAKANS
Artykuł z cyklu "Materiał miesiąca"