Godło „Teraz Polska” dla technologii z PW

Laureaci konkursu „Teraz Polska” podczas uroczystości w Belwederze

źródło: twitter.com/Teraz_Polska

Nasza spółka spin-off ADJ Nanotechnology oraz Politechnika Warszawska w gronie laureatów konkursu „Teraz Polska” w kategorii innowacje.

Kapituła nagrodziła technologię bioaktywnych cząstek nanokompozytowych. To unikalne rozwiązanie oparte na inżynierii nanostruktur. Cząstki łączą w jednej strukturze zarówno nanosrebro, jak i nanomiedź, utrzymywane w całości osnową ceramiczną. Rozwiązanie jest ekologiczne, wytwarzane technikami tzw. green chemistry w oparciu o nietoksyczne sole organiczne metali. Nie generuje odpadów procesowych.

Technologia została opracowana przez zespół badawczo-naukowy pod kierunkiem dr hab. inż. Agnieszki Jastrzębskiej, prof. uczelni oraz prezes zarządu i współzałożycielki ADJ Nanotechnology. Charakteryzuje się wysoką skutecznością biobójczą, nie tylko jako surowiec, ale również po zmodyfikowaniu innych materiałów czy w formie powłok samosterylizujących. Można je stosować w obiektach ochrony zdrowia, obiektach handlowych, rozrywkowych, edukacyjnych, hotelach, restauracjach i kinach, gdzie gromadzi się dużo osób, stanowiąc zagrożenie epidemiologiczne.

To kolejna nagroda dla opracowanej na Politechnice Warszawskiej technologii. Spółka została już wyróżniona w konkursie Polski Produkt Przyszłości, a także otrzymała Nagrodę Gospodarczą Prezydenta RP.

ADJ Nanotechnology jest obecna na mapie ekosystemu Radar Innowacji Przemysłu 4.0, jest także członkiem Śląskiego Klastra Nano (NANONET) – Krajowego Klastra Kluczowego. Aktywnie działa nad dalszym rozwijaniem nanotechnologii.

W 33. edycji konkursu „Teraz Polska” nagrodzono 22 firmy w trzech kategoriach: produkty, innowacje, usługi.