Materiał miesiąca
Samonaprawialny biobeton
Beton jest jednym z najważniejszych i najszerzej stosowanych materiałów budowlanych na naszej planecie. Już od starożytności był doceniany ze względu na swoje unikalne właściwości. Jego wysoka wytrzymałość na ściskanie, trwałość oraz wysoka odporność na działanie środowiska w połączeniu z dużą dostępnością surowców czynią go idealnym kandydatem do wielu zastosowań.
Coś z niczego, czyli opakowania z produktów ubocznych
Od dłuższego czasu w mediach głośno jest na temat nadciągającej katastrofy klimatycznej, a także pogłębiającego się zanieczyszczenia środowiska. Choć nikt jeszcze nie znalazł panaceum na wszystkie problemy naszej planety, jedno jest pewne: w tych warunkach nic z tego, co zabieramy przyrodzie, nie powinno się zmarnować. Z tą myślą naukowcy z Ryskiego Uniwersytetu Technicznego opracowali materiał, do produkcji którego wykorzystane zostały odpady z przemysłu drzewnego.
Broń palna z drukarki 3D
Temat produkcji broni palnej w technologii przyrostowej jest stosunkowo świeżym zagadnieniem. Stanowi szerokie pole dla rozwoju techniki. Na wstępie chciałbym jednak zaznaczyć, że zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem produkcja broni bez zezwolenia jest przestępstwem zagrożonym karą do 10 lat pozbawienia wolności.
Godny rywal dla PET?
Nietrudno jest zauważyć dysonans między rosnącą we współczesnym świecie konsumpcją a upowszechnianiem się świadomości ekologicznej. Naukowcy chcący odpowiedzieć na ten problem postawieni są przed poważnym wyzwaniem. Jednym z możliwych rozwiązań jest zastąpienie typowo używanych materiałów bardziej przyjaznymi dla środowiska biotworzywami. Tym terminem określa się materiały biopochodne lub biodegradowalne - lub łączące obie te cechy, co w rozważanej przez nas sytuacji jest najbardziej korzystne.
Metaliczne drewno czyli tytan XXI wieku
Pod koniec stycznia w Nature Scientific Reports ukazał się artykuł na temat tzw. metalicznego drewna, autorstwa naukowców z University of Pennsylvania, University of Illinois, University of Cambridge oraz Middle East Technical University w Ankarze. Wiadomość o tym nowym materiale dość szybko się rozeszła i ukazała na stronach zajmujących się nowinkami technologicznymi. Dobry marketing zawdzięcza on głównie swojej niezwykłej wytrzymałości, porównywalnej do tej, którą charakteryzuje się tytan.
Aerożele: niezwykle lekkie i wyjątkowe materiały
Aerożele są zróżnicowaną grupą materiałów o niezwykłych właściwościach. Dzięki swej specyficznej budowie cechują się niezwykle małą gęstością, która czasem niewiele różni się od gęstości otaczającego nas powietrza. Tę oraz wiele innych cech aerożele zawdzięczają swej ogromnej porowatości. Zwykle 95-99% objętości tych materiałów zajmuje powietrze lub inny gaz.
Co nam zostało ze świąt (albo mogło zostać)
W grudniu mało rzeczy przyciąga naszą uwagę bardziej niż święta: porządki, przygotowania, rodzinne spotkania i prezenty. Te ostatnie wydają się najbardziej powiązane z materiałami, pozostając zatem w kręgu naszych grudniowych zainteresowań musimy poruszyć temat materiału związanego ściśle z prezentami.
Ubrania przyszłości, czyli o druku 3D w modzie - cz. 2
Kontynuujemy temat druku 3D. W ostatnim odcinku skupiliśmy się głównie na technice druku nazywanej FDM. W tym postaramy się opowiedzieć więcej, zgodnie z tytułem serii, o wykorzystywanych w niej materiałach.
Ubrania przyszłości, czyli o druku 3D w modzie - cz. 1
Metoda druku 3D o nazwie FDM (Fused Deposition Modeling) polega na tworzeniu trójwymiarowego obiektu z wyciskanego z dyszy (ekstrudera) ciekłego tworzywa termoplastycznego w postaci cienkiej nitki. Nakładające się na siebie kolejne warstwy sklejają się między sobą i powstaje przedmiot o budowie zbliżonej do litej. Najczęściej wykorzystywanymi w FDM materiałami są ABS i PLA, o których przeczytacie u nas w przyszłości.
« Poprzedni 1 2