Wydziałowy Rzecznik Zaufania
Zgodnie z Zarządzeniem Rektora PW nr 27 z dnia 5 kwietnia 2022 roku w sprawie przeciwdziałania mobbingowi i dyskryminacji w Politechnice Warszawskiej wszelkie podejmowane działania w tym zakresie mają być prowadzone w trzech etapach:
- prewencyjnym,
- mediacyjnym,
-
formalnym.
W celu realizacji etapu mediacyjnego na każdym wydziale Politechniki Warszawskiej działają Wydziałowi Rzecznicy Zaufania. Wydziałowy Rzecznik Zaufania pochodzi z wyboru. Decyzją społeczności Wydziału Inżynierii Materiałowej, podczas głosowania przez wszystkich pracowników, na czteroletnią kadencję wydziałowym rzecznikiem zaufania została wybrana:
mgr inż. Tatiana Erenc-Sędziak
pok. 211, środa 14.15 - 15.00
mail: tatiana.erenc@pw.edu.pl
telefon: 22 234 87 35
Rzecznik Zaufania to osoba pierwszego kontaktu, której zadaniem jest monitorowanie, zapobieganie oraz rozpatrywanie na etapie mediacyjnym procesu przeciwdziałania mobbingowi i dyskryminacji spraw spornych na tle zjawisk mobbingu lub dyskryminacji na Politechnice Warszawskiej.
Wydziałowy rzecznik zaufania rozpatruje sprawy sporne w przypadku gdy stronami sporu na tle mobbingu lub dyskryminacji są:
- pracownik wydziału - inny pracownik PW,
- pracownik wydziału - student PW,
- pracownik wydziału - doktorant PW.
Podstawa prawna:
- Zarządzenie nr 27/2022 Rektora Politechniki Warszawskiej z dnia 5 kwietnia 2022 r. w sprawie przeciwdziałania nierównemu traktowaniu i mobbingowi pracowników w Politechnice Warszawskiej
- Zarządzenie nr 21/2023 Rektora Politechniki Warszawskiej z dnia 9 maja 2023 r. zmieniające zarządzenie nr 27/2022 Rektora PW w sprawie przeciwdziałania nierównemu traktowaniu i mobbingowi pracowników w Politechnice Warszawskiej