Konkurs Wiedzy o Materiałach

22. edycja Konkursu startuje w 2 grudnia 2024 roku.

  

Każdego roku zapraszamy uczniów szkół średnich do udziału w Konkursie Wiedzy o Materiałach. Udział w nim otwiera drogę do zdobycia indeksu Wydziału Inżynierii Materiałowej jeszcze przed egzaminem maturalnym.

Konkurs jest dwuetapowy:

  • I etap polega na samodzielnym opracowaniu referatu na jeden wybrany temat z pięciu ogłoszonych na stronie internetowej.
     
  • Uczniowie zakwalifikowani do II etapu Konkursu rozwiązują test z zakresu chemii, fizyki i inżynierii materiałowej. Pytania obejmują zarówno zadania obliczeniowe jak i teoretyczne z wybranych zagadnień fizyki ciała stałego oraz chemii z zakresu chemii nieorganicznej i organicznej. Pytania z inżynierii materiałowej obejmują zakres skryptu, który wysyłamy osobom, które zaliczyły I etap.
     

Szczegółowe informacje znajdują się w Regulaminie.
  

Terminy w 22 edycji

  • Ogłoszenie 22. Edycji Konkursu i tematów referatów I etapu: 2 grudnia 2024 roku (poniedziałek).
  • Termin wysłania prac w I etapie: do 16 lutego 2025 roku, do godz. 23:59 (niedziela).
  • Ogłoszenie listy zakwalifikowanych do II etapu: 24 lutego 2025 roku (poniedziałek).
  • Drugi etap Konkursu: 8 kwietnia 2025 roku (wtorek).
  • Ogłoszenie wyników konkursu: 15 kwietnia 2025 roku (wtorek).
  • Wręczenie nagród Laureatom Konkursu: w dniu Drzwi Otwartych PW 2025.

          

Tematy referatów

  1. Na rynkach surowcowych, np. London Bullion Market Association (LBMA), ceny złota i srebra, od połowy 2018 roku do dziś, systematycznie rosną osiągając swoje historyczne rekordy. Jednocześnie, ceny platyny, tak chętnie wykorzystywanej w jubilerstwie jako oprawa brylantów, utrzymuje się na względnie zbliżonym poziomie. Czy trend ten ma uzasadnienie w kontekście traktowania wspomnianych materiałów jako istotnych z punktu widzenia zastosowań technicznych czy też jest związany z zawirowaniami w światowej gospodarce (COVID-19, wojna na Ukrainie, konflikt Izrael-Hamas/Hezbollah)? Odpowiedź na to pytanie nie jest oczywista, prosta i jednoznaczna, jednakże z zaciekawieniem przyjmiemy indywidualne refleksje odnośnie związków pomiędzy aspektami inżynierskimi stosowania tych materiałów a uwarunkowaniami zewnętrznymi. 
    autor: dr hab. inż. Krzysztof Rożniatowski, prof. uczelni
      
  2. Wiem czym jem, czyli dlaczego stale nierdzewne są powszechnie stosowane w kontakcie z żywnością? Każdego dnia na ulicy mijamy stalowe lub żeliwne konstrukcje. Jeżeli nie są ocynkowane, to bez trudu je rozpoznajemy po rudym kolorze czyli po rdzy. W domu również stosujemy wyroby stalowe (garnki czy sztućce), ale na ich powierzchni zazwyczaj nie widzimy śladów korozji. Dlaczego więc szyna kolejowa koroduje a widelec nie? W swojej pracy opisz, jakie warunki muszą być spełnione, aby materiał mógł być dopuszczony do kontaktu z żywnością. Scharakteryzuj też właściwości stali nierdzewnych, stosowanych na sprzęty domowego użytku, w kontekście ich zastosowań przy produkcji, obróbce i spożywaniu pokarmów.  
    autor: dr inż. Agnieszka Brojanowska
        
  3. Przemysł lotniczy ewoluuje bez przerwy, odkąd starszy z barci Wright, Wilbur, przeleciał 14 grudnia 1903 roku kilka metrów statkiem powietrznym Flyer I, którego rama została zbudowana z drzewa świerkowego. Projektowaniu coraz to nowszych konstrukcji płatowców i silników towarzyszy ciągły rozwój materiałów. Dzisiejsze osiągi samolotów nie byłyby możliwe, gdyby nie zastosowanie nowoczesnych, lekkich kompozytów, stopów aluminium, czy tytanu. Samoloty pasażerskie są coraz bardziej ekonomiczne, latają dalej, między innymi dzięki coraz lżejszym i bardziej wytrzymałym konstrukcjom.  
    Opisz, z jakich materiałów aktualnie wytwarza się silniki turbowentylatorowe oraz konstrukcje płatowców samolotów pasażerskich, a także jakie metody wytwarzania stosuje się do ich wyprodukowania. 
    autor: dr inż. Tomasz Borowski
     
  4. Czy zdarzyło Ci się zastanawiać, dlaczego krople deszczu z łatwością spływają po powierzchni kurtki przeciwdeszczowej lub jak to się dzieje, że karoseria samochodu, po odpowiednim zabezpieczeniu niemal odpycha wodę? Te efekty są możliwe dzięki zjawisku hydrofobowości, które odgrywa coraz większą rolę w nowoczesnych materiałach użytkowych. Twoim zadaniem jest: wyjaśnić, czym jest hydrofobowość i opisać w jaki sposób się ją bada; podać i opisać inny przykład zastosowania powierzchni hydrofobowych, niż te podane w temacie (umieść również opis, w jaki sposób wytworzono taką powierzchnię); pokazać, jak wiedza o hydrofobowości może stać się kluczem do innowacyjnych rozwiązań; odpowiedzieć na pytanie: hydrofobowość - czy to tylko techniczna ciekawostka, czy przełom w projektowaniu nowoczesnych materiałów? 
    autor: mgr inż. Anna Łabęda
     
  5. Każdy z otaczających nas przedmiotów zbudowany jest z jednej z trzech podstawowych grup materiałów: metali i ich stopów, polimerów oraz materiałów ceramicznych. Ponadto można wyróżnić kompozyty, które stanowią połączenie dwóch lub więcej spośród wymienionych grup materiałów, co pozwala na uzyskanie unikalnych właściwości. 
    W ostatnich kilkudziesięciu latach technologia druku 3D znacząco się rozwinęła. Jedną z podstawowych metod jest technologia wykorzystująca właściwości polimerów, a konkretnie termoplastów. Jednak w technikach przyrostowych znajdują zastosowanie również inne grupy materiałów. Opisz, jakie grupy materiałów mogą być stosowane w druku 3D oraz jakie właściwości tych materiałów lub procesy umożliwiają ich wykorzystanie w tej technologii.
    autor: mgr inż. Remigiusz Nowacki

Wytyczne do przygotowania referatu

Kontakt

W razie pytań prosimy o kontakt na adres email: konkurs.wim@pw.edu.pl
Zapraszamy również na facebook.com/konkurs.wim