Zofia Śmiałek laureatką ogólnopolskiego konkursu "O nauce po ludzku"
Nasza studentka zajęła 3. miejsce z pracą pt. „Pigmenty na celulozie, czyli sztuka w mikroskali”. Opowiada on o chemicznych oraz fizycznych aspektach sztuki: m.in. czym jest papier z chemicznego punktu widzenia, jak działają kolory i dlaczego światło niszczy.
- Wybrałam właśnie taki temat, ponieważ łączy on moją pasję do sztuki oraz fascynację naukami ścisłymi. Pozwolił mi on wykorzystać zarówno wiedzę zdobytą na Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki, którą studiowałam na ASP w Warszawie, oraz tą z Inżynierii Materiałowej, którą studiuję obecnie na PW. Możliwość połączenia takich dwóch, wydawałoby się skrajnie odległych dziedzin i opisanie ich w jednym artykule, sprawiło mi bardzo dużo satysfakcji. Udział w konkursie był dla mnie świetną okazją do sprawdzenia się jako autorki, ale również do podzielenia się w ten sposób swoją wiedzą. Uważam, że popularyzowanie nauki jest bardzo ważne w świecie fake newsów i AI, dlatego cieszę się że taki konkurs powstał i że moja praca została w nim doceniona - tłumaczy Zofia Śmiałek.
Jury wyłoniło zwycięskie prace popularnonaukowe spośród 56 artykułów przesłanych na konkurs. Zwycięską pracą okazał się artykuł Katarzyny Kani z MEiL PW pt. „O samolocie, który lata dwa razy bardziej”.