Ogólnopolski Dzień Inżynierii Materiałowej
Miejsce: Wydział Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej, ul. Wołoska 141, 02-507 Warszawa
Serdecznie zapraszamy na Trzeci Ogólnopolski Dzień Inżynierii Materiałowej, który odbędzie się 28 marca 2025 roku.
Dzień ten to inicjatywa 15 uczelni i 6 instytutów badawczych z całej Polski mająca na celu popularyzację inżynierii materiałowej.
W pierwszej części dnia odbędą się zajęcia dla uczniów szkół średnich a w drugiej Minifestiwal Naukowy dla wszystkich zainteresowanych.
Oto część atrakcji, które przygotowaliśmy:
HOL GŁÓWNY:
„Kompozyty polimerowe w sporcie i lotnictwie”
Uczestnicy pokazu odkryją fascynujący świat kompozytów polimerowych. Prowadzący pokaz opowiedzą (i pokażą) jaką rolę odgrywają te materiały w zaawansowanych technologiach lotniczych oraz w dynamicznym świecie sportu.
-
prowadzący: mgr inż. Anna Łabęda, mgr inż. Piotr Mądry
„Biomateriały, czyli owoc współpracy inżyniera materiałowego z lekarzem”
Podczas pokazu studenci Koła Naukowego Biomaterials zaprezentują drukarkę 3D naśladującą proces druku 3D tkanek. Oprócz tego opowiedzą o procesie tworzenia implantów i protez wraz z prezentacją wydrukowanych części ciała.
-
prowadzący: studenci z KN Biomaterials
„Czekolada to również materiał, i to jaki!”
Oglądanie materiałów pod mikroskopem i analizowanie mikrostruktury brzmi zbyt abstrakcyjnie? Czekolada to materiał bardzo podobny w swojej budowie do metalu, a wpływ obróbki cieplnej na jej właściwości poznamy poprzez jedzenie! Dodatkowo zobaczymy, jak działa proces druku 3D czekolady.
-
prowadzący: Przemek Stachura, absolwent WIM PW, założyciel marki chocoTales of Warsaw
„Czy materia może myśleć? Reagować? Pamiętać?”
Na stoisku zobaczysz materiały, które wydają się łamać prawa fizyki. Ciecz, która formuje się w kolczaste struktury pod wpływem magnesu. Szkło, które w mgnieniu oka zmienia przezroczystość. Metal, który „zapamiętuje” swój kształt. Kolej magnetyczna, unosząca się w powietrzu. A także materiały, które potrafią zamieniać dotyk w energię.
Brzmi jak science fiction? To rzeczywistość inteligentnych materiałów, które już teraz zmieniają świat. Przyjdź, zobacz i przekonaj się na własne oczy!
-
prowadzący: studenci z KN Wakans
"Inżynieria Materiałowa w Motorsporcie"
Studenci z Międzywydziałowego Koła Naukowego WUT Racing na przykładzie bolidu wyścigowego klasy Formuły Student przybliżą wykorzystanie najnowszych osiągnięć technologicznych oraz materiałowych w ekstremalnych konstrukcjach.
-
prowadzący: studenci z WUT Racing
„Rowerowe dylematy: karbon czy aluminium?”
Pokaz różnych rozwiązań materiałowych wykorzystywanych współcześnie w produkcji ram rowerowych. Omówione zostaną mocne i słabe strony każdego ze stosowanych materiałów: karbonu i stopów aluminium.
-
prowadzący: eksperci z Bike Atelier Warszawa
LABORATORIA:
„Od ludzkiego włosa po dźwigary mostów – badania właściwości mechanicznych materiałów inżynierskich. A komu to potrzebne? A dlaczego?”
Podczas pokazu uczestnicy poznają metody badania właściwości mechanicznych materiałów inżynierskich oraz dowiedzą się, dlaczego trzeba je badać. Prowadzący opowiedzą kto i dlaczego potrzebuje wyników takich badań, a także jak one wpływają na naszą codzienność oraz bezpieczeństwo.
- prowadzący: mgr inż. Monika Wieczorek-Czarnocka
-
miejsce: lab. 014 (poziom 0)
„Mikroskop cyfrowy – świat makro”
Chcesz zobaczyć, jak niedoskonały jest druk na banknocie, który masz w portfelu? A może masz ochotę popodziwiać perfekcyjną budowę oka ważki? Te fascynujące możliwości daje cyfrowy mikroskop japońskiej firmy Keyence, który oferuje niecodzienne połączenie nowoczesnej optyki, najnowszej elektroniki i innowacyjnego oprogramowania.
- prowadzący: dr inż. Maciej Kowalczyk
-
miejsce: lab. 033 (poziom 0)
„Szkło metaliczne – zamrożona ciecz”
Podczas pokazu uczestnicy zobaczą, jak wytwarza się metal o strukturze amorficznej, dowiedzą się jakie wybrane właściwości posiada szybkochłodzony stop oraz jakie są jego zastosowania.
- prowadzący: dr hab. inż. Bogusława Adamczyk-Cieślak, dr inż. Grzegorz Cieślak
-
miejsce: lab. 020 (poziom 0)
„Piana metaliczna – materiał lżejszy od wody?”
Podczas pokazu uczestnicy zapoznają się z technologią wytwarzania pian metalicznych, czyli materiałów o bardzo dużej porowatości. Dowiedzą się również, jakimi właściwościami cechują się takie materiały oraz "na żywo" zobaczą ich powstawanie.
- pokaz poprowadzi dr inż. Bartosz Michalski
-
miejsce: lab. 020 (poziom 0)
„Ogień i woda - żywioły, które zmieniają stal”
Podczas pokazu uczestnicy będą mogli zahartować stal, zmierzyć jej twardość, dowiedzieć się po co stosuje się różne obróbki cieplne zmieniające właściwości stopów.
- prowadzący: dr hab. inż. Jarosław Ferenc
-
miejsce: lab. 313A (piętro III)
WARSZTAT:
„Monety polskie”
Wbrew swojej nazwie polska waluta nie jest wykonana ze złota – złotówki i grosze to przykład inżynierii materiałowej w praktyce. Monety, które każdy z nas ma w portfelu, skrywają wiele tajemnic. Na warsztatach uczestnicy dowiedzą się z jakich materiałów wykonane są współczesne obiegowe polskie monety oraz jak zmieniały się na przestrzeni ostatnich 30 lat.
- prowadząca: dr inż. Agnieszka Brojanowska
-
miejsce: sala 306 (piętro III)
PRELEKCJA:
Prelekcja pt. Podziemna forteca: Metro jako schron w czasach zagrożenia
Podczas prezentacji odkryjemy, jak metro – od Londynu, przez Moskwę, po Seul – staje się podziemną fortecą w czasach zagrożenia. Poznajcie techniczne i historyczne aspekty tej niezwykłej infrastruktury oraz dowiedzcie się, jak inżynieria materiałowa kształtuje bezpieczeństwo podziemnych systemów na całym świecie.Nie przegapcie tej okazji, by spojrzeć na metro z zupełnie nowej perspektywy!
- prelekcja jest wspólną inicjatywą Zrobotyzowani, Koło Miłośników Metra, Stowarzyszenia na rzecz rozwoju i historii obrony cywilnej oraz Wydziału Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej.Więcej informacji »
-
miejsce: Aula im. prof. Wyrzykowskiego (sala 212, wejście z piętra I i II)
WYSTAWA:
Wystawa „Huta w obiektywie”
Wystawa to zbiór dziewięciu zdjęć – prac finałowych konkursu fotograficznego „Huta w Obiektywie”, który w 2024 roku Zespół Zrobotyzowani zorganizował wspólnie z Hutą ArcelorMittal Warszawa. To ostatnia szansa, by zobaczyć wystawę.
- miejsce: korytarz przy sali 215 (piętro II)