Ogólnopolski Dzień Inżynierii Materiałowej

Miejsce: Wydział Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej, ul. Wołoska 141, 02-507 Warszawa
  

banner

Serdecznie zapraszamy na Trzeci Ogólnopolski Dzień Inżynierii Materiałowej, który odbędzie się 28 marca 2025 roku.

Dzień ten to inicjatywa 15 uczelni i 6 instytutów badawczych z całej Polski mająca na celu popularyzację inżynierii materiałowej.
 

W pierwszej części dnia odbędą się zajęcia dla uczniów szkół średnich a w  drugiej Minifestiwal Naukowy dla wszystkich zainteresowanych.

 

Oto część atrakcji, które przygotowaliśmy: 

  

HOL GŁÓWNY:

„Kompozyty polimerowe w sporcie i lotnictwie”

Uczestnicy pokazu odkryją fascynujący świat kompozytów polimerowych. Prowadzący pokaz opowiedzą (i pokażą) jaką rolę odgrywają te materiały w zaawansowanych technologiach lotniczych oraz w dynamicznym świecie sportu.

  • prowadzący: mgr inż. Anna Łabęda, mgr inż. Piotr Mądry
     

„Biomateriały, czyli owoc współpracy inżyniera materiałowego z lekarzem”

Podczas pokazu studenci Koła Naukowego Biomaterials zaprezentują drukarkę 3D naśladującą proces druku 3D tkanek. Oprócz tego opowiedzą o procesie tworzenia implantów i protez wraz z prezentacją wydrukowanych części ciała.

  • prowadzący: studenci z KN Biomaterials
         

„Czekolada to również materiał, i to jaki!”

Oglądanie materiałów pod mikroskopem i analizowanie mikrostruktury brzmi zbyt abstrakcyjnie? Czekolada to materiał bardzo podobny w swojej budowie do metalu, a wpływ obróbki cieplnej na jej właściwości poznamy poprzez jedzenie! Dodatkowo zobaczymy, jak działa proces druku 3D czekolady.

„Czy materia może myśleć? Reagować? Pamiętać?”
 
Na stoisku zobaczysz materiały, które wydają się łamać prawa fizyki. Ciecz, która formuje się w kolczaste struktury pod wpływem magnesu. Szkło, które w mgnieniu oka zmienia przezroczystość. Metal, który „zapamiętuje” swój kształt. Kolej magnetyczna, unosząca się w powietrzu. A także materiały, które potrafią zamieniać dotyk w energię.
Brzmi jak science fiction? To rzeczywistość inteligentnych materiałów, które już teraz zmieniają świat. Przyjdź, zobacz i przekonaj się na własne oczy!

  • prowadzący: studenci z KN Wakans
      

"Inżynieria Materiałowa w Motorsporcie"

Studenci z Międzywydziałowego Koła Naukowego WUT Racing na przykładzie bolidu wyścigowego klasy Formuły Student przybliżą wykorzystanie najnowszych osiągnięć technologicznych oraz materiałowych w ekstremalnych konstrukcjach.

  • prowadzący: studenci z WUT Racing
      

„Rowerowe dylematy: karbon czy aluminium?”

Pokaz różnych rozwiązań materiałowych wykorzystywanych współcześnie w produkcji ram rowerowych. Omówione zostaną mocne i słabe strony każdego ze stosowanych materiałów: karbonu i stopów aluminium.

LABORATORIA:

„Od ludzkiego włosa po dźwigary mostów – badania właściwości mechanicznych materiałów inżynierskich. A komu to potrzebne? A dlaczego?”

Podczas pokazu uczestnicy poznają metody badania właściwości mechanicznych materiałów inżynierskich oraz dowiedzą się, dlaczego trzeba je badać. Prowadzący opowiedzą kto i dlaczego potrzebuje wyników takich badań, a także jak one wpływają na naszą codzienność oraz bezpieczeństwo.

  • prowadzący: mgr inż. Monika Wieczorek-Czarnocka
  • miejsce: lab. 014 (poziom 0)
       

„Mikroskop cyfrowy – świat makro”

Chcesz zobaczyć, jak niedoskonały jest druk na banknocie, który masz w portfelu? A może masz ochotę popodziwiać perfekcyjną budowę oka ważki? Te fascynujące możliwości daje cyfrowy mikroskop japońskiej firmy Keyence, który oferuje niecodzienne połączenie nowoczesnej optyki, najnowszej elektroniki i innowacyjnego oprogramowania.

  • prowadzący: dr inż. Maciej Kowalczyk
  • miejsce: lab. 033 (poziom 0)
     

„Szkło metaliczne – zamrożona ciecz”

Podczas pokazu uczestnicy zobaczą, jak wytwarza się metal o strukturze amorficznej, dowiedzą się jakie wybrane właściwości posiada szybkochłodzony stop oraz jakie są jego zastosowania.

  • prowadzący: dr hab. inż. Bogusława Adamczyk-Cieślak, dr inż. Grzegorz Cieślak
  • miejsce: lab. 020 (poziom 0)
     

„Piana metaliczna – materiał lżejszy od wody?”

Podczas pokazu uczestnicy zapoznają się z technologią wytwarzania pian metalicznych, czyli materiałów o bardzo dużej porowatości. Dowiedzą się również, jakimi właściwościami cechują się takie materiały oraz "na żywo" zobaczą ich powstawanie.

  • pokaz poprowadzi dr inż. Bartosz Michalski
  • miejsce: lab. 020 (poziom 0)
      

  „Ogień i woda - żywioły, które zmieniają stal”

Podczas pokazu uczestnicy będą mogli zahartować stal, zmierzyć jej twardość, dowiedzieć się po co stosuje się różne obróbki cieplne zmieniające właściwości stopów.

  • prowadzący: dr hab. inż. Jarosław Ferenc
  • miejsce: lab. 313A (piętro III)
     
      

WARSZTAT:

„Monety polskie”

Wbrew swojej nazwie polska waluta nie jest wykonana ze złota – złotówki i grosze to przykład inżynierii materiałowej w praktyce. Monety, które każdy z nas ma w portfelu, skrywają wiele tajemnic. Na warsztatach uczestnicy dowiedzą się z jakich materiałów wykonane są współczesne obiegowe polskie monety oraz jak zmieniały się na przestrzeni ostatnich 30 lat.

  • prowadząca: dr inż. Agnieszka Brojanowska
  • miejsce: sala 306 (piętro III)  
     
       

PRELEKCJA:

Prelekcja pt. Podziemna forteca: Metro jako schron w czasach zagrożenia

Podczas prezentacji odkryjemy, jak metro – od Londynu, przez Moskwę, po Seul – staje się podziemną fortecą w czasach zagrożenia. Poznajcie techniczne i historyczne aspekty tej niezwykłej infrastruktury oraz dowiedzcie się, jak inżynieria materiałowa kształtuje bezpieczeństwo podziemnych systemów na całym świecie.Nie przegapcie tej okazji, by spojrzeć na metro z zupełnie nowej perspektywy!

  • prelekcja jest wspólną inicjatywą Zrobotyzowani, Koło Miłośników Metra, Stowarzyszenia na rzecz rozwoju i historii obrony cywilnej oraz Wydziału Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej.Więcej informacji »
  • miejsce: Aula im. prof. Wyrzykowskiego (sala 212, wejście z piętra I i II)
     
     

WYSTAWA:

Wystawa „Huta w obiektywie”

Wystawa to zbiór dziewięciu zdjęć – prac finałowych konkursu fotograficznego „Huta w Obiektywie”, który w 2024 roku Zespół Zrobotyzowani zorganizował wspólnie z Hutą ArcelorMittal Warszawa. To ostatnia szansa, by zobaczyć wystawę.

  • miejsce: korytarz przy sali 215 (piętro II)