Ekoprojektowanie na Politechnice Warszawskiej

grafika obrazująca Life Cycle Assessment

W semestrze letnim roku akademickiego 2023/2024 realizowany był trzeci grant dydaktyczny pt. „Projektowanie zgodnie z zasadami cyklu życia / Life Cycle Desing” finansowany ze środków projektu ”Inicjatywa doskonałości – Uczelnia Badawcza”. Grant umożliwił modyfikację programu przedmiotu, który we wcześniejszych latach był w ofercie studiów drugiego stopnia na WIM PW.

Life Cycle Thinking (LCT) to podejście stosowane w ocenie wpływu produktów, procesów i usług na środowisko oraz społeczeństwo na każdym etapie ich cyklu „życia” – od wydobycia surowców, przez produkcję, dystrybucję, użytkowanie, aż po utylizację czy recykling.

„Biorąc pod uwagę wytyczne Parlamentu Europejskiego dotyczące  osiągnięcia gospodarki neutralnej pod względem wpływu na środowisko o całkowicie zamkniętym obiegu oraz rygorystyczne przepisy dotyczące recyklingu i ograniczenia zużycia materiałów i wdrażania modelu GOZ, widzimy konieczność uczenia młodych inżynierów zasad ekoprojektowania.” – mówi prof. Joanna Ryszkowska, liderka zespołu Materiały Polimerowe, który realizował grant.

Przedmiot obecnie składa się z dwóch piętnastogodzinnych części – wykładowej i laboratoryjnej, które realizowane są z zastosowaniem nowych metod nauczania, aby zwiększyć aktywność studentów podczas zajęć. „W trakcie wykładów studenci poznają m.in. podstawy prawne i metodykę oceny cyklu życia, zagadnienia związane ze śladem węglowym oraz zasady ekoprojektowania. Część ćwiczeniowa obejmuje zapoznanie z programem SimaPro, który służy do wykonywania oceny cyklu życia produktu (Life Cycle Assessment). ” – mówi dr hab. Kamila Sałasińska, prowadząca zajęcia. Wykonywanie analizy LCA jest dość złożone i wymaga praktyki, ale dzięki finansowaniu z programu IDUB, członkowie zespołu Materiały Polimerowe przeszli szkolenia z podstaw teoretycznych oceny cyklu życia oraz obsługi oprogramowania i teraz tę wiedzę przekazują studentom.

Od semestru letniego r.a. 2024/2025 na Wydziale Inżynierii Materiałowej PW zostanie uruchomiona nowa specjalność „Nowoczesne materiały i technologie”, w programie której przedmiot „Projektowanie wyrobów według zasad cyklu życia” będzie obowiązkowy dla wszystkich studentów.
 
 
Zespół badawczy prof. Joanny Ryszkowskiej specjalizuje się w badaniach zależności pomiędzy strukturą a właściwościami i parametrami przetwórstwa materiałów polimerowych oraz procesami ich degradacji i recyklingu. Zajmuje się także opracowywaniem i badaniami materiałów poliuretanowych oraz biopolimerami i biokompozytami wytwarzanymi z zastosowaniem surowców odnawialnych.