Zakład Materiałów Konstrukcyjnych i Funkcjonalnych
Gmach Inżynierii Materiałowej, Wołoska 141, pok. 005
Konsultacje:
Staże zagraniczne
Projektowanie, wytwarzanie oraz badanie procesu krystalizacji szkieł metalicznych, badanie struktury i właściwości amorficzno-nanokrystalicznych oraz polikrystalicznych stopów o właściwościach magnetycznych. Główny obszar obecnych zainteresowań naukowych obejmuje głównie miękkie magnetycznie szkła metaliczne i stopy amorficzno-nanokrystaliczne o wysokiej magnetyzacji i małej stratności. Dr hab. J. Ferenc realizował także projekty badawcze dotyczące materiałów wykazujących efekt magnetokaloryczny w temperaturze pokojowej.
Wykorzystywana aparatura to przede wszystkim urządzenia do odlewania amorficznych taśm (melt-spinner), młynki kulowe, piece, kalorymetry (DSC i DTA), histerezografy, dyfraktometry rentgenowskie, oraz urządzenie Physical Property Measurement System (PPMS) służące do pomiarów różnych właściwości fizycznych w temperaturze 1,9 – 400 K i w polu magnetycznym do 9 T.
Udział w realizacji 2 międzynarodowych projektów badawczych i 11 krajowych projektów badawczych, w tym w dwóch z nich jako kierownik projektu.
Sekretarz Sekcji Materiałów Metalowych Komitetu Inżynierii Materiałowej i Metalurgii PAN.
Monografie