Zmaterializuj swój sukces! - debata z cyklu „Absolwenci w branży”

Prelegenci

Wydział Inżynierii Materiałowej wspólnie z Biurem Karier Politechniki Warszawskiej zorganizował trzecią debatę z cyklu „Absolwenci w branży” pt."Zmaterializuj swój sukces - inżynieria materiałowa odpowiedzią na wyzwania współczesnego świata. Wydarzenie odbyło się 21 listopada 2024 roku.

W wydarzeniu udział wzięli dr inż. Joanna Siejka-Kulczyk (GE Vernova), dr inż. Artur Oziębło (Instytut Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN) oraz mgr inż. Wojciech Wojsa (Venture Industries Sp.z o.o). 

Absolwenci podzielili się swoimi doświadczeniami i opowiedzieli m.in. o tym, jak wygląda przejście z nauki do biznesu, czy doktorat jest atutem czy przeszkodą w pracy zawodowej, jakie kluczowe kompetencje i umiejętności pomagają w odnoszeniu sukcesu, a także odpowiedzieli na pytanie „Dlaczego warto studiować inżynierię materiałową”.

Uczestnicy, zwłaszcza studenci, mieli okazję zrozumieć, że inżynieria materiałowa jest obszarem eklektycznym, silnym i atrakcyjnym dla gospodarki przez swoją różnorodność, wnoszącym innowacyjność do bardzo zróżnicowanych projektów przemysłowych – od samochodów elektrycznych, przez implanty medyczne, po smartfony.

– W trakcie dyskusji poruszono wiele ciekawych wątków, ale trzy szczególnie mnie poruszyły – komentuje dr inż. Rafał Wróblewski, Prodziekan ds. Studenckich. – Po pierwsze, podkreślona została istotność prowadzenia badań aplikacyjnych, które będą transferowane do otoczenia gospodarczego, przyczyniając się do rozwoju przemysłu. Wspomniana została również multidyscyplinarność studiów na WIM, a w dyskusji padło stwierdzenie, że ich zaletą jest kształtowanie sylwetki inżyniera w zakresie ułatwiającym start w każdej gałęzi przemysłu. Po drugie, rozwiany został mit, że doktorat się nie opłaca, a stopień doktora przeszkadza w karierze w dużych firmach. Doświadczenia absolwentów WIM pokazały, że samodzielność nabywana podczas prowadzenia badań naukowych jest wysoko ceniona w innowacyjnych dziedzinach takich jak lotnictwo, energetyka, budownictwo czy branża medyczna. Po trzecie, doceniona została atmosfera panująca na Wydziale – żaden student nie jest tu anonimowy, a wszyscy są traktowani partnersko.

Biuro Karier PW przygotowuje kolejne projekty, w których absolwenci naszej uczelni będą odgrywać kluczowa rolę, będą oczywiście realizowane we współpracy z wydziałami Politechniki Warszawskiej.

 

Zdjęcia z wydarzenia »