Numer: UMO-2013/09/D/ST8/04001
Program/Konkurs: Sonata 5
Jednostka finansująca: NCN
Kierownik projektu: dr hab. inż. Agnieszka Jastrzębska
Funkcja: lider
Czas realizacji: 2014-2017
Opis
Poznanie podstaw zjawiska sorpcji bakterii na powierzchni sorbentów grafenowych będzie niezwykle ważne nie tylko w filtracji wody ale także w takich dyscyplinach jak: ochrona środowiska, medycyna a nawet inżynieria biomedyczna i biotechnologia.
W ramach projektu opracowano nanohybrydowe układy bioaktywne i biosorpcyjne z udziałem grafenu, wytworzone metodą kowalencyjnej modyfikacji powierzchni grafenu nanocząstkami. Tematyka prowadzonych prac dotyczyła modyfikacji materiałów grafenowych z wykorzystaniem nanocząstek, badań bioaktywności i związanego z nią zjawiska biosorpcji, badań ich potencjału zeta oraz opracowania modelu dla układów niesferycznych. Do szczególnych osiągnięć projektu w tym obszarze zaliczyć można:
Wybór nanokompozytu o składzie RGO/Al2O3-Ag jako najbardziej efektywnego materiału pod względem zakładanych właściwości bioadsorpcyjnych jak i biobójczych. Połączenie tych dwóch parametrów pozwoliło na skuteczne przyciąganie komórek bakteryjnych na powierzchnię nanokompozytów RGO/Al2O3-Ag a następnie ich całkowitą dezaktywację.
Wytworzone materiały zbadano w kompleksowy i wnikliwy sposób, co pozwoliło na potwierdzenie założonych właściwości i wybór spośród badanej grupy układów, charakteryzujących się optymalnymi właściwościami bioaktywnymi i biosorpcyjnymi. Tym samym, potwierdzono zasadność zastosowania nanokompozytowych układów bioaktywnych i biosorpcyjnych z udziałem grafenu, w filtracji wody.
Osiągnięcia naukowe niniejszego projektu umożliwią także w przyszłości zaprojektowanie i wytworzenie nanohybrydowych grafenowych materiałów sorbcyjnych nowej generacji, charakteryzujących się stabilnymi i łatwymi w manipulacji właściwościami filtracyjnymi, dzięki którym, będą one mogły znaleźć zastosowanie w różnych technologiach filtracji wody.