Stypendia
Student może ubiegać się o pomoc materialną w formie:
Świadczenia, o których mowa powyżej przysługują na studiach pierwszego stopnia, studiach drugiego stopnia i jednolitych studiach magisterskich, jednak nie dłużej niż przez okres 6 lat. Oznacza to, że łączny okres, w którym dana osoba może otrzymywać świadczenia w ramach studiów – niezależnie od ich rodzaju i długości trwania, jak też uczelni, na których są odbywane – nie może przekroczyć 6 lat. Termin ten biegnie również wówczas, gdy osoba znajduje się na urlopie od zajęć, ale pozostaje na studiach. Przepisy stosuje się do osób posiadających tytuły zawodowe uzyskane za granicą.
Świadczenia te nie przysługują studentowi posiadającemu tytuł zawodowy:
jeżeli ponownie podejmuje studia pierwszego stopnia.
Stypendium socjalne może otrzymać student znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej, począwszy od pierwszego roku studiów. Podstawą do oceny sytuacji materialnej jest wysokość udokumentowanych dochodów, przypadających miesięcznie na osobę w rodzinie studenta, wyliczona według zasad określonych w Regulaminie świadczeń dla studentów i doktorantów PW.
W przypadku zmiany sytuacji materialnej na skutek utraty lub uzyskania dochodu przez studenta lub członka jego rodziny, wysokość stypendium socjalnego ulega zmianie zgodnie z zasadami określonymi w Regulaminie świadczeń. Jeżeli zmiana sytuacji materialnej powoduje ustanie prawa do stypendium, zostaje ono wstrzymane.
Student może otrzymać stypendium socjalne w zwiększonej wysokości w szczególnie uzasadnionych przypadkach, w szczególności:
Stypendium osób niepełnosprawnych wy Stypendium dla osób niepełnosprawnych może otrzymać student posiadający orzeczenie o niepełnosprawności, orzeczenie o stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie, o którym mowa w art. 5 oraz art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2018 r. poz. 511, 1000 i 1076).
Stypendium dla osób niepełnosprawnych przyznaje się w trzech kategoriach, w zależności od stopnia niepełnosprawności. Stypendium I kategorii otrzymują studenci ze znacznym stopniem niepełnosprawności, stypendium II kategorii - studenci z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, a stypendium III kategorii - studenci z lekkim stopniem niepełnosprawności.
Zapomoga może być przyznana studentowi, który znalazł się przejściowo w trudnej sytuacji życiowej. Jako trudną sytuację życiową rozumie się sytuację, która negatywnie wpływa na sytuację materialną studenta.
Wniosek o zapomogę należy złożyć niezwłocznie, jednak nie później niż w terminie 3 miesięcy od daty zdarzenia uprawniającego do przyznania świadczenia. Zapomoga może być przyznana studentowi od pierwszego roku studiów, dwa razy w roku akademickim. Student nie może otrzymać zapomogi dwa razy z powodu tego samego zdarzenia.
Do zdarzeń, które uzasadniają wystąpienie studenta z wnioskiem o przyznanie zapomogi zalicza się w szczególności:
Wysokość zapomogi ustalana jest indywidualnie w każdym przypadku na podstawie udokumentowanych kosztów poniesionych przez studenta.
Stypendium rektora może otrzymać student, który uzyskał wyróżniające wyniki w nauce, osiągnięcia naukowe lub artystyczne, lub osiągnięcia sportowe we współzawodnictwie co najmniej na poziomie krajowym.
Stypendium rektora otrzymuje student przyjęty na pierwszy rok studiów w roku złożenia egzaminu maturalnego, który jest:
Regulamin świadczeń dla studentów i doktorantów Politechniki Warszawskiej oraz formularze wniosków znajdują się na stronie www.bss.pw.edu.pl/Stypendia
Wnioski w sprawie przyznania świadczeń składane są w Dziekanacie Wydziału Inżynierii Materiałowej, pok. 204.