Numer: 2016/21/B/ST8/01183
Program/Konkurs: OPUS11
Jednostka finansująca: NCN
Kierownik projektu: prof. dr hab. inż. Jarosław Mizera
Funkcja: lider
Czas realizacji: 2017-2020
Cel prowadzonych badań
Celem projektu jest charakterystyka podstawowych mechanizmów tworzenia i kształtowania się tekstury odkształcenia materiałów o strukturze regularnie ściennie centrowanej (A1) poddanych procesowi ciągnienia. Silnie nieliniowa zależność powstawania bądź zanikania składowych tekstury osiowej/włóknistej typu <001> oraz <111> w zależności od energii błędu ułożenia nie znalazła do tej pory wyjaśnienia w literaturze. W projekcie, poprzez badania zmian orientacji monokryształów o różnej orientacji i EBU utworzony zostanie jakościowy i ilościowy model aktywnych mechanizmów odkształcenia uczestniczących w formowaniu tekstury. Powyższy opis pozwoli podjąć dyskusję na temat ewolucji/zmian poszczególnych składowych tekstury podczas procesu ciągnienia jak również będzie stanowił znaczący wkład w modelowanie tekstury materiału poddanych złożonym stanom odkształcenia.
Zastosowana metoda badawcza/metodyka
W części eksperymentalnej projektu badania będą skoncentrowane na wykorzystaniu technik umożliwiających ocenę zmian i ewolucji mikrostruktury oraz tekstury różnych monokryształów o sieci A1 po procesie ciągnienia. W tym celu zostaną wykorzystane następujące techniki badawcze:
Wpływ spodziewanych rezultatów na rozwój nauki, cywilizacji, społeczeństwa
Podczas przeglądu literaturowego dotyczącego kształtowania się tekstury oraz mikrostruktury w wyniku odkształcenia metali o sieci krystalicznej A1 w procesie ciągnienia zauważono, że temat ten nie został doprecyzowany. Wiadomym jest, że wyniku zadanego odkształcenia w tych materiałach powstanie tektura podwójnego włókna <111> oraz <001> o różnym udziale objętościowym. Nie znaleziono informacji jaki wpływ ma tekstura/orientacja początkowa na kształtowanie się tekstury po procesie ciągnienia. Brak jest również informacji o różnicach jakie mogą występować na poziomie mikrostruktury w tak samo odkształconych monokryształach. Niniejszy projekt jest próbą uzupełnienia tych badań.