Prof. Małgorzata Lewandowska i prof. Tadeusz Kulik znaleźli się na liście najczęściej cytowanych dwóch procent naukowców na świecie. Zestawienie World’s TOP 2% Scientists, które opublikowano na łamach czasopisma „PLOS Biology Journal”, zostało przygotowane przez Uniwersytet Stanforda we współpracy z wydawnictwem Elsevier oraz firmą SciTech Strategies.
Obserwacje struktur materiałów pod mikroskopem stanowią źródło fascynacji studentów inżynierii materiałowej ze względu na kolory i kształty, które można zaobserwować.
W grudniu 2020 roku Polska Komisja Akredytacyjna przyznała certyfikaty doskonałości kształcenia. Kierunek "Inżynieria Materiałowa" otrzymał wyróżnienie w kat. Zawsze dla studenta – doskonałość we wsparciu rozwoju studentów.
Do 12 stycznia 2021 roku prowadzona była rejestracja do Szkół Doktorskich.
Otrzymane środki zostaną przeznaczone na rozbudowę infrastruktury badawczej oraz stworzenie unikatowego centrum badawczo-rozwojowego. Projekt realizowany będzie przez sześć wydziałów PW: Wydział Fizyki, Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa, Wydział Chemiczny, Wydział Elektryczny, Wydział Inżynierii Materiałowej, Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych.
Włączamy się do akcji pomocy uczniom wykluczonym cyfrowo. Wolontariusze poszukiwani!
Prof. Dariusz Oleszak, Guest Editor specjalnego wydania (Special Issue) w czasopiśmie Materials (140 pkt.) zaprasza do nadsyłania manuskryptów.
Celem konkursu jest inspirowanie środowiska akademickiego oraz firm do poszukiwania, wdrażania i promowania rozwiązań zgodnych z założeniami gospodarki cyrkularnej. Konkurs ma trzy kategorie. Pierwsza z nich jest przeznaczona dla studentów, którzy zaproponują wdrożenie GOZ przydatne dla biznesu lub akcję społeczną promującą ideę GOZ.
Politechnika Warszawska jest najlepszą uczelnią wg rankingu EngiRank, który ocenia uczelnie z trzynastu europejskich krajów. W części tematycznej zestawienia, w obszarze „Materials Engineering” Politechnika Warszawska zajęła 2 miejsce spośród 139 ocenianych uczelni.
Do 18 stycznia 2021 roku trwa nabór wniosków w konkursie BEYOND POB w ramach projektu „Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza”. Tematyka grantów powinna dotyczyć obszarów badawczych ujętych w aktualnym wykazie Krajowych Inteligentnych Specjalizacji.
Pod koniec listopada poznaliśmy wyniki konkursów Narodowego Centrum Nauki OPUS 19 i PRELUDIUM 19. Z radością informujemy, że wśród projektów zakwalifikowanych do finansowania są projekty zgłoszone przez naszych naukowców i realizowane przez konsorcja z udziałem Wydziału.
Przyszło nam żyć w czasach zdalnej pracy i nauki, co oznacza, że więcej czasu spędzamy w domu. Czy przejawia się to ciszą i spokojem? Niekoniecznie. Dźwięki otaczają nas zawsze i wszędzie. W tym Materiale Miesiąca kierujemy uwagę na bardzo niecodzienną grupę materiałów, wyjątkową do tego stopnia, że nie są to materiały w tradycyjnym tego słowa znaczeniu. Na scenę wychodzą metamateriały akustyczne.
Rozmowa kwalifikacyjna to szkolenie on-line dla wchodzących na rynek pracy. Wydarzenie dedykowane było dla wszystkich, którzy zastanawiają się jak dobrze zaprezentować się przed pracodawcą i dostać dobrą pracę.
Dr hab. inż. Agnieszka Jastrzębska, prof. uczelni została laureatką Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju 2020 w kategorii Naukowiec Przyszłości.
Centrum Studiów Zaawansowanych PW zorganizowało kontynuację otwartego spotkania zdalnego z cyklu OPEN TIME OF CAS – Rozmowy i Rozumowania pt. „Przewidywanie zdarzeń, struktura czasu i przestrzeni”. Prelegentami byli: Andrzej Dragan (Wydział Fizyki, Uniwersytet Warszawski), Stanisław Janeczko (Centrum Studiów Zaawansowanych, Politechnika Warszawska) i Tomasz Miller (Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych, Uniwersytet Jagielloński).
Serdecznie zapraszamy do zgłaszania tematów rozpraw doktorskich do Szkoły Doktorskiej nr 1 na semestr letni r.a. 2020/2021.
Dla dydaktyków z Politechniki Warszawskiej to wyjątkowe wyróżnienie, bo przyznają je studenci. W tym roku, ze względu na obostrzenia związane z pandemią, nie ma tradycyjnej Gali, podczas której zwycięzcy odbierają nagrody. Nie zmienia się jednak uznanie dla zaangażowania i pasji tych, którzy przekazują wiedzę i inspirują do pracy.
W dniach 17-18 listopada 2020 roku odbyło się unikatowe wydarzenie dla branży kompozytowej CLICK-WATCH-TALK KOMPOZYT-EXPO® łączące świat nauki ze światem biznesu. Organizatorami byli Targi w Krakowie, Polski Klaster Technologii Kompozytowych oraz Politechnika Warszawska. Na uczestników czekało 10 godzin prezentacji, konsultacji i dyskusji z cenionymi specjalistami z Polski i zagranicy.
Dziękujemy serdecznie za przyjęcie zaproszenia i udział w uroczystości Inauguracji Roku Akademickiego 2020/2021 na Wydziale Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej.
Biuro Karier Politechniki Warszawskiej zaprasza studentów do skorzystania z Projektora kariery -projektu prowadzonego w ramach NERW PW Nauka-Edukacja-Rozwój-Współpraca – zad. 42, skierowanego do studentów studiów inżynierskich/licencjackich (od 4 semestru) oraz magisterskich.
29 października ruszyła piąta już edycja Stypendium pod Choinką. Studenci i doktoranci, którzy wykazują się ponadprzeciętną aktywnością na polu promocji nauki, po raz kolejny mają szansę zdobycia specjalnego stypendium, na które środki zbierane były podczas ubiegłorocznego kiermaszu świątecznego.
Biblioteka Główna informuje, że ponownie dostępna jest baza Access Engineering - multimedialna, interaktywna, na bieżąco aktualizowana baza wiedzy z zakresu inżynierii, mechaniki, fizyki i szeroko pojętych nauk ścisłych.
Zachęcamy do zapoznania się z dwiema nowymi pozycjami z zakresu inżynierii materiałowej, znajdującymi się w Katalogu Bibliotek Politechniki Warszawskiej.
Podczas Inauguracji roku akademickiego 2020/2021 w Politechnice Warszawskiej Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe pracownikom naszej uczelni. Wśród uhonorowanych jest profesor Tadeusz Kulik z Wydziału Inżynierii Materiałowej.