Gdy umiesz w przedmioty ścisłe!

zdjęcie przedstawiające telefon

fot. pixabay.com

Lubisz chemię, a matematyka i fizyka nie spędza ci snu z powiek? Lubisz wyzwania, masz otwarty umysł, a w przyszłości chcesz robić rzeczy innowacyjne i mieć udział w tworzeniu nowych technologii?

Rozejrzyj się dookoła, zobacz co Cię otacza. Przedmioty i urządzenia! Tak, to one towarzyszą nam każdego dnia, pomagają w domu, w szkole, w pracy, a każda z tych rzeczy zbudowana jest z różnego rodzaju materiałów.

Producenci dążą do ciągłego ulepszania swoich produktów – firma produkująca smartfony ulepsza nie tylko ich oprogramowanie, ale także materiały, z których są wykonane – telefon ma być lekki, wyświetlacz jasny z zaokrąglonymi bokami, a bateria niewielka i wytrzymała.

Nauka o budowie, właściwościach i technologii wytwarzania materiałów to inżynieria materiałowa. To nauka interdyscyplinarna, która odkrywa przed nami wiele nowych możliwości i ulepszeń w niemal każdej dziedzinie życia.

Gdyby nie praca inżynierów materiałowych, nie byłoby postępu np.:

  • w elektronice: dzięki nowym półprzewodnikom możliwa jest ciągła miniaturyzacja procesorów,
  • w medycynie: plomby amalgamatowe zastąpione zostały kompozytowymi, a dzięki ceramicznym endoprotezom uniknięto metalozy u pacjentów,
  • w lotnictwie: nowe stopy na bazie niklu, stosowane do wytwarzania łopatek turbin, sprawiają, że możliwa jest jeszcze efektywniejsza praca silników odrzutowych.
     

Na studiach na kierunku inżynieria materiałowa dowiesz się, jak zaprojektować, wytworzyć czy udoskonalić wszelkiego rodzaju materiały - polimery, ceramikę, nanomateriały, biomateriały, kompozyty czy metale. To kierunek przyszłości, a zdobyta w czasie studiów wiedza jest wykorzystywana niemal we wszystkich gałęziach przemysłu.

mikrostruktura

Wydział Inżynierii Materiałowej PW prowadzi studia I, II i III stopnia.

Studia inżynierskie trwają 7 semestrów, czyli 3,5 roku. Studia dotyczą wszystkich rodzajów materiałów - zarówno konstrukcyjnych jak i funkcjonalnych.

Na studiach tych przedmioty podzielone są na cztery grupy:

  • PODSTAWOWE - Matematyka, Fizyka i Chemia  - które pozwalają na zrozumienie specjalistycznej wiedzy,
  • OGÓLNOTECHNICZNE – Pracownia Komputerowa, Elektrotechnika i Elektronika, Mechanika i Wytrzymałość Konstrukcji, Podstawy Projektowania Inżynierskiego - stanowiące podstawę wykształcenia każdego współczesnego inżyniera,
  • SPOŁECZNO-EKONOMICZNE - Komunikacja, Prawo Gospodarcze, Ekonomika i Zarzadzanie Przedsiębiorstwem, Kierowanie Zespołami Pracowniczymi, Systemy Jakości - pozwalające naszym absolwentom z łatwością odnaleźć się w środowisku biznesowym,
  • KIERUNKOWE - Podstawy Nauki o Materiałach, Metody Badania Materiałów, Materiały Metaliczne, Materiały Ceramiczne, Materiały Polimerowe, Kompozyty, Mechanizmy Niszczenia Materiałów, Metodologia Doboru Materiałów, Inżynieria powierzchni, Korozja, seminaria problemowe oraz przedmioty obieralne – które składają się na inżynierię materiałową.

Na studiach magisterskich, które trwają 3 semestry, dominują przedmioty SPECJALISTYCZNE, na których studenci nie tylko pogłębiają wiedzę specjalistyczną, ale rozwijają również UMIEJĘTNOŚCI MIĘKKIE: Planowanie Badań, Gry Decyzyjne, Ekonomika Materiałów, Zaawansowane Metody Badania Materiałów, Mechanika Materiałów i Fizyka Odkształcenia Plastycznego, Niekonwencjonalne Metody Syntezy Materiałów, Technologie w Inżynierii Powierzchni, Materiały dla Elektroniki, Metody Komputerowe w Inżynierii Materiałowej, Materiały Funkcjonalne, Recykling Materiałów, Materiał a Ekonomiczne Aspekty Eksploatacji Konstrukcji.

Studia doktoranckie są przeznaczone dla osób zainteresowanych pracą naukową. Studia te trwają 4 lata. Wielu z naszych absolwentów wybiera tę formę dalszego kształcenia, liczba doktorantów na WIM przekracza obecnie 70 osób.

 

Masz pytanie dot. studiów na kierunku Inżynieria Materiałowa?

Zadaj je nam, a my rozwiejemy Twoje wątpliwości!